Divizna velkokvětá

diviznaDvouletá bylina, která ve druhém roce dorůstá 1-2 metry. V prvním roce vyrostou jen přízemní listy, ve druhém lodyha s listy a hroznem velkých žlutých květů. Listy vyrůstají střídavě a jsou, stejně jako celá rostlina, chlupaté. Plodem jsou tobolky, semena jsou jedovatá. Květy rozvíjejí přes noc, za svítání jsou již vyvinuté a když je slunečno, rozvinou se a po poledni opadají. Za nepříznivého počasí a deště se květy nerozvijí a druhý den také opadnou.

Využití

Látky obsažené v divizně ulehčují odkašlávání, uvolňují křeče, mírní dráždivý kašel, léčí chrapot a zánět průdušek. Divizna má i protizánětlivý účinek a používá se při nemocech dutiny ústní a hrtanu. Protože celá rostlina má chloupky, které způsobují podráždění v krku,  květy pro přípravu čaje nebo kloktadla scedíme přes jemné sítko. Zevně používáme diviznu k léčbě revmatických bolestí a hemoroidů. Čerstvé listy přikládáme na bércové vředy, špatně se hojící rány a popáleniny. Pro svou silnou medovou vůni se květ divizny přidává do likérů.

Pěstování, sběr

Divizna je nenáročná na půdu i vláhu a roste i na chudých, písčitých půdách. Má ráda slunná stanoviště. Vyséváme ji na jaře nebo v létě, sazenice vyjednotíme a sázíme ve vzdálenosti 60-80 cm. Květy sbíráme denně, vždy za suchého počasí, jinak hnědnou a ztrácí své léčivé účinky. Sušíme je za stálého přísunu vzduchu a co nejrychleji. Květy je dobré předsušit na přímém slunci a pak rychle dosušit uměle, do teploty 50°C. Dobře usušené květy uložíme tak, aby k nim neměl přístup vzduch ani vlhkost.

Zanechte odpověď