Začátkem července vysazujeme poslední letničky

letničkyV této době se nám uvolňují záhonky po dokvétajících jarních letničkách i po některé zelenině. Je škoda místa nevyužít k další výsadbě a různobarevné květy Vám mohou dělat radost ještě celé léto i podzim. Sazeničky vybíráme kvalitní, aby se dobře ujaly, rychle rostly a co nejdříve kvetly. Nejlépe od jiného zahrádkáře nebo v zahradnictví, kde mají zdravé rostliny, o které je viditelně dobře postaráno. Na cestu by měly být dostatečně prolité a nejlépe obalené vlhkým plátnem.

Doba růstu letniček sázených v těchto dnech je kratší a tak má kvalita výsadby velký vliv na celý růst. Sazeničky sázíme co nejdříve, cestou nesmějí vyschnout, jinak se nemusí ujmout. Sázíme je do připravené, provzdušněné, prohnojené a vlhké půdy. Po výsadbě je nejdůležitější rostlinky dostatečně zalít, aby se rychle uchytily a dobře rozrostly. Postřikem hnojiva na list ještě více urychlíme počáteční růst.

Nejvhodnější dobou pro sázení je podvečer, kořeny mají přes noc dostatek času se usadit. Také chladnější dny jsou více vhodné, rostliny lépe zakořeňují. Nikdy nesázíme za horkých dnů kolem poledne, vždy alespoň počkáme, až je místo výsadby ve stínu a do večera tak i zůstane. Po té, co letničky dobře zakoření a  vyrostou, už nepotřebují tolik zálivky ani péče.

Výběr jednotlivých rostlin do záhonu je jen na Vás. Při kombinvání druhů myslíme na výšku, do které dorostou i dobu, po kterou kvetou. Na záhon můžeme namíchat rostlinky tak, aby kvetly po sobě až do podzimu nebo např. všechny najednou, rozdělené třeba jednotlivými patry nebo barvami. Pak bude zahrádka plná krásných letniček a oproti pohledu na prázdný záhon, bude pohled na kvetoucí nádheru mnohem hezčí.