Patříte mezi šťastné majitele vytápěného skleníku? Pak lze s trochou nadsázky říct, že Vás střídající se roční období vůbec nemusí zajímat, protože si můžete vypěstovat kdykoliv cokoliv. Většina z nás je však odkázaná na studený skleník či fóliovník, proto každý rok tak nedočkavě vyhlížíme první jarní paprsky, které jsou signálem k výsevu salátů, kedluben, ředkviček a mrkve.
Zatímco zimní období se hodí spíše k údržbě a opravám konstrukce skleníku, v předjaří už můžeme vysévat jarní druhy zeleniny přímo do předem připraveného skleníku. Včas si promyslete plán výsevu a výsadby a poté už jen podle potřeby (a podle počasí) dosévejte rychlenou zeleninu, nebo ji přesazujte na záhony. V období od konce února do března se nedoporučuje ve skleníku větrat, alespoň do té doby, než sazenice dostatečně vzejdou.
Náš tip: Napadlo Vás někdy skleník s fóliovníkem zkombinovat a znásobit výhody obou? Máme pochopitelně na mysli malé pařeniště, fóliový tunel či kryt umístěný ve skleníku, který dokáže ochránit časný výsev i před mírnějšími mrazíky. Stěny skleníku můžete ještě zakrýt slaměnými rohožemi či plachtami, které však nezapomínejte za slunných dnů odstraňovat, aby se vnitřek dostatečně prohříval.
Od dubna, při hezkém počasí i dříve, můžete do skleníku přesazovat i choulostivější druhy zeleniny, jako jsou rajčata, cukety a různé bylinky. V teplých dnech už můžete ve skleníku bez obav vyvětrat. Využijte prohřátý skleník k výsadbě naklíčených brambor. O Velikonocích už můžete rodinu pohostit vlastnoručně vypěstovanými bramborami, které v tomto období chutnají nejlépe.