Fenykl obecný

fenyklVětšinou vytrvalá, někdy dvouletá bylina, 1 m vysoká, v dobrých podmínkách dorůstající i 2 metrů. Lodyha je oblá, větvená a po celé délce jemně rýhovaná. Listy jsou 3-4x zpeřené, dlouhé a velice úzké. Květenství jsou uspořádána do jasně žlutých bohatých okolíků. Plodem jsou podlouhlé, oválné dvounažky, podélně 5x rýhované. Všechny části rostliny aromaticky voní.

U nás se běžně pěstují 2 druhy fenyklu – pro sušené semeno, jako léčivá droga nebo jako zelenina a koření. Fenykl k léčebným účelům (obecný) má tmavší a menší semena, která obsahují více silic a nať má nahořklou chuť. Oproti tomu fenykl pěstovaný jako zelenina (nazývaný řapíkatý, hlíznatý, sladký) má semena větší, světlá a chuť nati je sladší.

Využití

Uvolňuje hlen v průduškách a usnadňuje tím vykašlávání. Užívá se při většině střevních problémů, jako je nadýmání, zácpa, průjem a kolika. Obsahuje i látky, které ničí některé druhy bakterií, hub a kvasinek, zejména v trávicí soustavě. Fenykl obsahuje většina dětských čajů. Látky obsažené v tmavých semenech také podporují tvorbu mléka. Výluh se užívá k omývání při jakýchkoli očních zánětech.

Světlá semena využijeme jako koření např. k dušeným masům, do rybí polévky, do omáček, do salátů, jablečných moučníků, cukrovinek a sladkého pečiva, do domácího chleba a snad do všech pokrmů z rajčat. Řapík i s listy využijeme čerstvé do salátů, na grilovaná masa, nebo můžeme půlené části hlízy rozebrat na jednotlivé vaničky, naplnit a zapéci. Sladký fenykl v kuchyni často nahrazuje chřest.

Pěstování, sběr

Fenykl má rád slunná místa s lehčí propustnou, nejlépe vápenitou půdou. Nemá rád mokrá místa, ale vyžaduje dostatek zálivky. Špatně snáší přímé hnojení, proto záhon před výsevem pořádně připravíme a prohnojíme. Semena vyséváme přímo na záhon, sladký typ až do teplých dnů, nejlépe začátkem června. V průběhu růstu sklízíme nať s listy a  po 10-ti týdnech je možné sklízet hlízy. Chceme-li i koření, necháme část fenyklu vykvést a dozrát. Celá květenství seřízneme před dozráním, aby semínka nevypadala na záhon a nejlépe zavěsíme k dosušení. Po té je vymlátíme, vyčistíme od všech příměsí a vytřídíme ta dobrá. Fenykl obecný můžeme vysévat už po zmrzlých, na záhon nebo do truhlíků na parapety, kde krásně provoní své okolí a po otevření okna i vnitřek domu.