Každý zahradník, který se chce na jaře pyšnit bohatou úrodou, má v dubnu na své zahradě spoustu práce. Je třeba sázet a sít, sekat, zalévat, okopávat i mulčovat.
Zelenina a bylinky
Na záhon je možné v dubnu vysévat otužilejší druhy zeleniny, jako jsou ředkvičky, řepa, salát a kořenová zelenina. Naopak choulostivější zeleninu, třeba rajčata a okurky, necháme dostatečně dlouho v teple za oknem a do skleníků a fóliovníků je přesazujeme až koncem měsíce. Obecně platí, že nejvhodnější dobou pro sázení veškeré zeleniny je večer.
Chcete-li si užít dobrou úrodu jarního česneku, nezapomeňte ho vysadit v první třetině dubna. Poté přijdou na řadu rané brambory, které sázíme do půdy obohacené kompostem. Péči si zaslouží i bylinky. Víceleté rostlinky zastřihneme, jednoleté, které jsme si vypěstovali ze semen, přesazujeme až v druhé polovině dubna.
Ovocné stromy
Půdu kolem stromů okopejte a v ideálním případě také namulčujte. Zabráníte tak odpařování vody. Pokud jste po sklizni neprořezali peckoviny, můžete to napravit i na jaře, ideálně během teplých dní, které urychlí hojení. Konec dubna je také vhodný pro roubování za kůru.
Květiny jednoleté i trvalky
V dubnu je stále ještě vhodné předpěstovávat letničky, nebo je vysévat přímo na záhon. Odkvetlé květy cibulovin včas odstraňte, listy naopak na rostlině ponechte, dokud nezežloutnou. Odstraňujte také suché a poškozené výhony růží. Zastřižené růžové i jiné okrasné keře je dobré přihnojit.
Tráva a trávníky
Duben je skvělý měsíc i pro založení trávníku. Starší trávník je třeba pravidelně provzdušňovat, a to vždy po několika týdnech. Použít můžete speciální hrábě, vidle, nebo si pořídit vertikutátor. Přichází také čas na první posekání trávníku a jeho důkladné pohnojení, třeba hnojivou závlahou.