Zahradní fóliovník? Dbejte na vhodnou konstrukci i umístění

Ač se to na první pohled nezdá, jaro je pomalu za dveřmi. Zahradníci to dobře vědí, a proto už určitě pokukují po letošní nabídce fóliovníků. Výhody pěstování zeleniny ve fóliovníku určitě nemusíme zdlouhavě představovat. Raději se dnes zaměříme na jejich konstrukci a umístění.

 

Jak postavit fóliovník na zahradě

Před samotným nákupem fóliovníku si dobře promyslete, jaké požadavky na něj budou kladeny přímo na Vaší zahradě. Pokud bude umístěn na větrném místě, doporučuje se trubky konstrukce zabetonovat do země. Na závětrném místě to zpravidla nutné není a zejména u menších modelů Vám budování základů odpadne úplně. Ty jsou většinou natolik stabilní, že mohou stát i na podlaze terasy nebo balkónu.

Fóliovník by měl být samozřejmě umístěn na slunném místě, kde mu nebudou v přístupu slunečních paprsků bránit větve stromů či dokonce sousední stavby. Platí to nejen pro samostatně stojící fóliovníky, ale i pro pařeniště a fóliové tunely. Zvláště výhodné je umístění fóliovníku u zdi domu orientované na jih či jihozápad. Fóliovník tu bude vyhříván hned dvojnásobně – sluncem a teplem ze zdi domu.

Jaké materiály zvolit

Jakmile máte jasno ohledně velikosti fóliovníku, čeká Vás další rozhodování – z jakého materiálu mají být vyrobeny jednotlivé komponenty? Maximálně důležitá je samozřejmě kvalita použité fólie. Obyčejnou fólii silnou 0,1 – 0,2 mm Vám hned první sezónu potrhá vítr. Investujte proto určitě do kvalitnější (silnější) fólie opatřené UV ochranou. Dobrým řešením je i kašírovaná fólie, která může mít životnost i déle než 5 let. Na životnost fólie může mít vliv i kvalitní odvětrávání, proto se při nákupu zajímejte i o tuto funkcionalitu.

Samotná konstrukce fóliovníku by měla být dostatečně silná a odolná, ale zároveň lehká a skladná. V praxi to znamená vybrat fóliovník s tyčkami vyrobenými ze správného materiálu: pozinkovaných kovových profilů či z oceli. Dlouhou životnost mohou mít i profily z hliníku, ty však jednoznačně nepatří do míst s nepříznivými povětrnostními vlivy.

 

Výběr toho správného fóliovníku nemusí být jednoduchý. Jedno je však každopádně jisté. Pořídit si zahradní fóliovník je mnohem snazší, než si koupit a postavit skleník. Fóliovník je zpravidla levnější a také jeho montáž bývá rychlejší. V menším fóliovníku můžete dokonce pěstovat vlastní zeleninu i na balkóně či na terase. Můžete ho snadno přenášet a některé typy je možné na zimu sbalit a uklidit na suchém a dobře větraném místě. Prodloužíte tak jeho životnost.