Víte, co vše je třeba zazimovat?

zazimování zahrádkyNa zimu je třeba připravit nejen zahradu samotnou, ale péči si zaslouží i zahradní nářadí, markýzy, slunečníky, nábytek, bazén či sprcha. Nejdůležitější je vypustit vodu z hadic, konvic, kašen a všech nádob, aby je mráz neroztrhal. Necháme je pořádně vyschnout a pak teprve uklízíme. Hadice volně stočíme, lehce svážeme a zavěsíme na zeď nebo položíme do police, ale nikdy je nenecháváme přímo na zemi, kde se k nim snadno dostane vlhkost a různí škůdci.

Také nářadí potřebuje ošetřit – kovové části zbavíme hlíny, naostříme a je-li třeba, znovu natřeme barvou. Dřevěné násady omyjeme nejlépe čističem na dřevo a hlouběji zanesenou špínu vydrhneme kartáčem. Po vyschnutí můžeme impregnovat některé části proti usazování nečistot nebo proti vodě. Veškeré věci necháme před uskladněním důkladně vyschnout a umístíme je nejlépe tam, kde přes zimu nekolísají teploty.

Ošetření a správné uložení si zaslouží i zahradní nábytek. Kovový, plastový i ratanový  stačí zbavit nečistot běžnými čisticími prostředky a uskladnit na suchém místě. Dobré je nábytek překrýt plachtou, která ho ochrání před prachem a pavouky. Dřevěný nábytek vyčistíme prostředky na dřevo, případné nerovnosti zahladíme a přelakujeme nebo navoskujeme. Polstry a sedáky vypereme nebo vyčistíme a uložíme do ochranných obalů. Pak je dobré přidat k nábytku a na jaře tak odpadne jejich hledání.

Nakonec zazimujeme zastřešení, jako párty stany, slunečníky nebo markýzy. Jednotlivé části rozmontujeme, očistíme a umístíme nejlépe do původního obalu. Pokud je stojan trvale zapuštěný do země, po očištění a konzervaci ho zakryjeme, aby se k němu nedostala voda. Pak už stačí zamést verandu a kompletní příprava zahrádky na zimu je hotová.