Jaro – čas skleníků a fóliovníků

Únor je posledním měsícem, kdy má zahrádkář ještě trochu času na přemýšlení o výsadbě a plánování záhonů, aby mohl v březnu zahájit novou sezónu. Praktickým pomocníkem právě v tomto čase je zahradní skleník nebo fóliovník. Je neocenitelný zejména při předpěstování sadby. Jak z něj vytěžit maximum?

Zahradní skleník nebo fóliovník je vždy nutné umístit na slunečnou a nezastíněnou stranu zahrady, aby měly pěstované rostliny dostatek světla i tepla. Z toho důvodu také dbejte na čistotu skleníkových oken a pravidelně je umývejte. Na nablýskané skleněné tabulky je však nutné nalepit speciální fólii, která ušetří mnoho ptačích životů tím, že jim zřetelně oznámí, kudy létat nemají.

Skleník, fóliovník nebo pařeniště?

Zahradních skleníků, fóliovníků i pařenišť nalezneme na trhu velké množství. Nejčastěji se dnes setkáme s polykarbonátovými skleníky, které se vyznačují výbornými termo-izolačními vlastnostmi a oproti klasickým skleníkům se s nimi mnohem snáze manipuluje. Ideální je model s automatickým otevíračem oken, který zajistí dostatečné větrání.

Levnější variantou je fóliovník, který rostlinám zajistí výborné podmínky pro růst. Snadno ho složíte, podle potřeby i přemístíte, a pěstovat v něm můžete třeba rajčata, okurky i lilky. Skvělou tepelnou izolaci i propustnost světla zaručují také malá pařeniště, která ochrání rostliny před větrem i mrazem.

Jak na předpěstování sadby

Už v březnu lze některé méně choulostivé rostliny, jako salát a ředkvičky, vysévat přímo do skleníku. I u nich platí, že semena nejlépe vyklíčí, pokud jsou důkladně namočena ve vodě, v přesličce, nebo v heřmánkovém čaji. Zvláště ředkvičky mají tu výhodu, že je lze průběžně dosévat a sklízet po celé jaro.

Teplomilné rostliny raději předpěstujeme při pokojové teplotě, třeba na okenním parapetu. Patří k nim papriky, rajčata, okurky, květák, brokolice, nebo třeba celer. Pro jejich růst potřebujete především vlhký substrát, ve kterém semena spolehlivě vyklíčí. Malé rostlinky dále potřebují dostatek světla. Koncem března, nebo počátkem dubna lze semenáčky přemístit do pařenišť, pultových skleníků a v teplejších oblastech i do nevytápěných skleníků.

Širokou nabídku zahradních skleníků, fóliovníků a pařenišť za nízké ceny naleznete v e-shopu Kokiskashop.cz.