V listopadu by měla být všechna zelenina sklizená, na záhoncích necháváme přes zimu jen např. pór, růžičkovou kapustu nebo kadeřávek. Kořenovou zeleninu uložíme do bedýnek do sklepa, nejlépe ne přímo na zem a přidáme pastičky na myši nebo otrávenou návnadu. Zeleniny vysazené na podzim přihnojíme kompostem a zakryjeme chvojím. Poslední uvolněné záhony zryjeme a necháme přes zimu nesrovnané.
Do zámrazu můžeme vysazovat ovocné stromky i keře. Vždy do dostatečně veliké jámy a do dobře prohnojené půdy. Stromky podpoříme kůlem, ke kterému je přivážeme, a to nejlépe na 2 místech tak, aby se nemohly od kůlu odklonit dál, než je vzdálenost mezi stromkem a kůlem. Mísy kolem starších ovocných stromů zrušíme, zeminu zryjeme, dobře prohnojíme a přihrneme až ke kmeni. K jahodám, bobulovinám a vínu přihrneme dostatek kompostu, který zároveň ochrání kmínky u země před mrazem.
Přihrneme sestříhané růže a seřízneme stonky trvalek. Jsou-li zdravé a neobsahují semena, přikryjeme s nimi zastřižené rostlinky na zimu, jinak je spálíme. Oschlé hlízy mečíků a jiřinek uložíme do sucha, do temna a na místo, kde nemrzne. Po prvních mrazících zakryjeme choulostivější skalničky chvojím nebo listím. Použít můžeme ostříhané větve ze živých jehličnatých plotů, k jejichž sestřihu je listopad také ideálním měsícem.
Pokud ještě nemrzne, znovu dobře zalijeme jehličnany a stále zelené rostliny. Okolí okrasných stromků a keřů můžeme naposledy prokypřit, lépe pak využívají zimní vláhy. Po sklizni ovoce sebereme všechny nedorostlé plody ze stromů, shrabeme i ty z trávníku a zničíme je. Zdravé spadané listí, kromě ořešákového, použijeme do kompostu. Ten před zimou srovnáme a až do prvních mrazů dostatečně prolíváme vodou.