Medovník meduňkolistý (Melittis melissophyllum), někdy též dobronika či mediška růžová (ve starších herbářích) nebo také medovník velkokvětý, je vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), u nás nepříliš známá, která se od května do července halí do krásných růžových, bílých a nachových květů sladce vonících po medu (odtud název medovník) a dorůstá výšky zpravidla 20 – 60 cm. Lodyha je většinou nevětvená a přímá, porostlá jemnými chloupky, listy má řapíkaté s různě vejčitou čepelí.
Medovník můžete najít velice zřídka v porostu lesních lemů, v křovinách a na stráních, ale také na pasekách, nejčastěji se u nás vyskytuje v Českém krasu, na Křivoklátsku, na Džbánu a v Českém středohoří, dále také v pahorkatinách východního Polabí, na Pálavě a v Bílých Karpatech, celkově je bylina roztroušená doslova po celé Evropě, není tedy problém si ji vypěstovat i na vlastní zahrádce.
Pro jeho řídký výskyt ve volné přírodě je sice medovník zákonem chráněný (a to nejen u nás, ale také například v Německu, v Polsku, Bělorusku a Litvě) v některých specializovaných obchodech lze však pořídit šlechtěnou odrůdu medovníku pod názvem Royal Velvet (královský samet). Je třeba se ale při jejím shánění trochu snažit, neboť se prodává spíše jako rarita.
Půdu má medovník rád středně vlhou, humózní a především bohatou na živiny. Dobře se mu bude dařit spíše v polostínu, než na ostrém slunci, kde půda rychle vysychá. A jaké má vlastně medovník účinky na lidské zdraví? Velice pozitivní! Díky mimořádným hojivým účinkům byl již v dávné minulosti hojně využíván ranhojiči, látky v bylině obsažené také celkově pročišťují organismus, medovník je tedy výborným antioxidantem a ke všemu je navíc dobrý i na uklidnění nervů.