Rozdělení trvalek podle výšky

trvalky rozděleníAby zahrádka krásně vypadala, je dobré trvalky namíchat nejen podle barvy, ale i podle velikosti. Nejvyšší druhy se dávají ke zdi nebo doprostřed, před ně přijdou střední a nakonec nízké trvalky. Na jednom záhoně pak může být i několik pater květů najednou.

Vysoké tvalky dorůstají 80-150 cm, někdy i více než 2 m a dost se rozrůstají i do šířky. Mnohé dosáhnou plné velikosti až po několika letech, proto při jejich výsadbě počítejte s dostatečným prostorem k růstu i do budoucna. Vysoké trvalky se nejvíce hodí do velkých zahrad a parků, na menší zahrádky volte spíše ty nižší. Některé druhy trvalek mají odrůdy zastoupené ve dvou i všech 3 kategoriích.

Mezi vysoké trvalky např. patří: Astra podzimní, Bělotrn, Čechrava, Divizna, Hlaváč, Hrachor, Hvězdnice, Chrpa, Chryzantéma, Kohoutek, Kopretina, Kosatec, Kozlík, Kyprej, Mák, Oměj, Ostrožka, Paznehtík, Pivoňka, Plamének, Prvosenka, Rudbekie, Slunečnice, Šuškarda, Tavolín, Tužebník, Vlčí bob, Večernice, Vratič, Vrbina a Zlatobýl.

Středně vysoké trvalky dorůstají výšky 35-75 cm a patří mezi nejoblíbenější skupinu. Hodí se do všech typů zahrad, ke stromům, k růžím, do trávníku, jako solitéry i do velkých skupin, tvoří i krásné květinové koberce. Některé z nich patří mezi oblíbené květiny k řezu – do vázy.

Patří sem např.: Astra, Bergénie, Boubelík, Čistec, Dlužicha, Dvojostice, Hlaváč, Hvězdnice, Chrpa, Kokarda, Kokořík, Kolotočník, Kosatec, Kuklík, Len, Máčka, Mochyně, Mydlice, Orlíček, Palmová lilie, Pelyněk, Podenka, Prvosenka, Pryšec, Rozchodník, Rozrazil, Řebříček, Sasanka, Starček, Šanta, Šáter, Turan, Lupina, Zlatobýl, Zvonek a Žluťucha.

Nízké trvalky dorůstají výšky 20-30 cm. Výška se počítá bez květů, protože některým druhům vyrůstají květy vysoko nad listy. Hodí se na velké plochy, jako obruba záhonů a cest nebo jako vnější, nejnižší patro květinového záhonu.

Patří sem např.: Čemeřice, Černohlávek, Denivka, Hlaváček, Hvězdnice, Hvozdík, Kokarda, Kuklík, Mařinka, Mydlice, Plamenka, Plicník, Popenec, Prvosenka, Pupalka, Silenka, Smolnička, Srdcovka, Šanta, Tařice, Tařička, Úpolín, Violka, Zběhovec a Zvonek.