Každý správný zahrádkář se těší na jaro. A není divu – je to totiž důležité období, které prakticky rozhoduje o bohatosti úrody po celý zbytek roku. Tedy samozřejmě pouze v tom případě, že nezahálíme a všechny zahradní práce vykonáváme poctivě a v pravý čas. Naši snahu nám
výrazně usnadní zahradní skleník, který prodlouží vegetační období oblíbených odrůd zeleniny, urychlí letničky a na podzim a v zimě naopak poskytne nezbytné útočiště pro choulostivé rostliny.
Využití zahradního skleníku na jaře
Skleník je nezbytný zvláště na jaře, kdy díky němu získáme přísun zdravé zeleniny plné vitamínů, s jejichž pomocí snadno zaženeme pověstnou jarní únavu. Chcete si pochutnávat na čerstvém salátu, ředkvičkách nebo bylinkách již krátce po Velikonocích? Pak přišel ten pravý čas provést výsev těchto plodin ve skleníku. Některé druhy salátů a dalších druhů zeleniny můžete ve skleníku vysévat dokonce již od konce ledna. Na všech plodinách ze skleníku si každopádně pochutnáte řádově až o několik týdnů dříve než v případě sklizně z volného záhonu.
Které plodiny pěstovat ve skleníku?
Zahradní skleník nám pomáhá i s pěstováním exotičtějších odrůd ovoce a zeleniny, kterým by se na volném záhoně v našich klimatických podmínkách nedařilo. Dobrým příkladem je třeba vinná réva. Dnes už existují dokonce i speciální druhy vinné révy určené speciálně do skleníků. Nejčastějšími plodinami pěstovanými ve skleníku jsou však již tradičně rajčata, ředkvičky, salát, papriky, salátové okurky a kedlubny. Jestliže chcete ušetřit ve Vašem skleníku cenné místo, můžete pod vyšší druhy zeleniny – například rajčata – vysadit drobnější rostliny: ředkvičky, cibulku nebo baby karotku. Vaše úroda tak bude opravdu pestrá. Dbejte však pokaždé jednak na vegetační období pěstovaných rostlin, jednak na dobu sklizně, aby Váš skleník v určitém čase nezel prázdnotou, ale aby naopak vydával svoji úrodu postupně.
Pěstování ve skleníku důkladně naplánujte
Doporučujeme Vám si před samotným výsevem vytvořit osazovací plán Vašeho skleníku, a to tak, abyste na žádnou zeleninu nezapomněli, a zároveň se Vám podařilo vytvořit logickou strukturu zeleniny pěstované ve skleníku. Jednoduše si nakreslete půdorys svého skleníku na kus papíru a do tohoto nákresu zaneste požadované druhy zeleniny z hlediska celé sezóny. Pro každý druh zeleniny je vhodné vyčlenit oddělený záhon. Nejoblíbenější uspořádání záhonů ve skleníku bývá do písmene „U“, přičemž prostředkem vede chodníček, díky němuž získáte snadný přístup ke každému z nich. Rozdělení záhonů si však samozřejmě přizpůsobte svým vlastním potřebám a hlavně potřebám pěstovaných rostlin.
Přišly Vám naše rady ohledně pěstování zeleniny ve skleníku vhod? Tak se nyní pusťte do práce. Odměnou za Vaši námahu ve skleníku Vám bude kvalitní biozelenina, kterou ocení všichni Vaši blízcí!
Video: Pěstování ve skleníku