Levandule lékařská

Levandule je vlevanduleytrvalý polokeřík, 50-60cm vysoký. Listy má úzké, přisedlé, čárkovité, na kraji ohrnuté, 2-5cm dlouhé. V mládí jsou šedé, plstnaté, později zelenavé. Květy má levandule drobné, uspořádané do chudých přeslenů. Květní kalich je modrošedý, mělce zubatý, s fialovými chloupky. Květní koruna je modrá. Plodem levandule jsou 4 drobné tvrdky. Celá rostlina je silně aromatická.

Využití

Levandulový čaj pomáhá při migréně, nechutenství, stresu, pocitech úzkosti, závratích, žaludečních katarech a při nadýmání. Při jeho užívání nemusíte mít strach, levandule nemá žádné vedlejší účinky a mohou ji používat i děti a starší lidé. Kromě čaje se vyrábí levandulový olej, který pomáhá při revmatických bolestech, ischiasu, dně a kožních plísní. Koupele nesmí být nikdy horké! Silný odvar nebo tinktura se používají jako kloktadlo. Léčí afty a záněty dutiny ústní i proto, že obsahuje látky potlačující růst bakterií. Levandulový olej mužete použít i jako éterický, do lampiček. Sušené větvičky vložíme do plátěného sáčku mezi prádlo, které krásně provoní. Kouř odpuzuje komáry a mouchy. Použití levandule v kuchyni jako koření je dnes téměř samozřejmostí, je součástí např. koření provensálského.

Pěstování, sběr

Levandule není moc náročná rostlinka, má ráda světlo, snese i přímé slunce. Naopak čím víc bude na slunci, tím bude aromatičtější. Velice dobře snáší sucho, zalévejte ji málo, pozor na přelití. Po odkvětu rostlinu seřízneme, na jaře pak zkrátíme na cca 1/3, aby se rozkošatěla. Sbíráme kvetoucí nať v červenci a srpnu, za suchého počasí, ne úplně rozvité. Větévky sušíme nejlépe pověšené květem dolů, potom je sdrhneme a uložíme do sáčku nebo uzavřeme do sklenice.

Zanechte odpověď