Většina rostlin, keřů a dřevin na naší zahradě zcela určitě miluje slunce. A to hlavně proto, že právě sluneční paprsky a teplo z nich daným rostlinám výrazně prospějí. Přesto ale existují i rostliny, které světlo ke svému životu nijak nepotřebují a naopak se jim dobře daří v oblasti stínu. Jedná se o takzvané stínomilné rostliny. Pokud zvelebujete vaši zahradu, a nechcete vynechat jediný kousek, rozhodně mějte na paměti, že do zastíněných prostor patří právě třeba keře do stínu, jelikož jiným se tam zkrátka dařit nebude. A to ani, kdybyste se snažili sebevíc a dopřávali daným keřům sebevětší péči.
Inspirujte se skutečnou přírodou
Ačkoliv vám může na první pohled přijít zvláštní, že některé rostliny dokážou žít permanentně ve stínu, není to rozhodně nic neobvyklého, ani divného. Ostatně stačí se podívat i do reálné přírody, kde takových druhů najdeme desítky. Příkladem může být hustý les, kdy paprsky přes koruny stromů projdou pouze v minimálním množství. A přesto na zemi najdeme desítky rostlin. Ne všechny se ale hodí právě na vaši zahradu.
Nejznámější klasika? Rozhodně buxus
Pokud je keř, který má místo na většině zahrad, je to určitě buxus. Ten můžeme najít i pod názvem zimostráz a jedná se o typ zakrslého keře, který má hned několik druhů a čeledí. Přesto je na první pohled jasně identifikovanou rostlinou, a to hlavně pro své tmavě zelené listy, které dokonale vyniknou i v samotném stínu. Pokud v tomto směru nechcete jít cestou klasiky, můžete využít různých šlechtěných forem, kdy listy mohou dostávat i jiný barevný nádech. Ideální je poté kombinace takových variant. Příkladem může být třeba varianta žlutá, popřípadě načervenalá nebo žlutozelená.
Inspirujte se skutečným lesem
Zahrada nemusí být nutně spojena jenom s keři listnatými, jelikož do jejího prostředí se velmi dobře hodí také varianty jehličnaté. Mezi nejoblíbenější varianty dnes patří jehličnaté keře, které můžeme znát pod názvy Bandai-sugi, Jeddeloh, popřípadě také Alberta Globe. Ty dnes seženete nejenom v každém větším zahradnictví, ale také v četných hobby marketech, které mají příslušnou zahradnickou sekci. Většina daných typů se samozřejmě pyšní kratšími větvičkami, stejně jako kratším jehličím. Zde jistě usíme také připomenout, že se neobejdou bez pravidelné péče, která souvisí také s jejich nutným zastřiháváním.
Bát se nemusíte ani těch nejmenších keřů
Ačkoliv si pod slovem keř každý představí rostlinu výrazně velkou, ne vždy je to pravidlem. Do této oblasti totiž patří i malé rostliny, takzvané keříky. Ty se hodí ve chvíli, kdy chceme stinný kout ozvláštnit i menšími možnostmi, než jsou více uvedené. I zde můžeme najít inspiraci právě v lese. Dokonalou volbou mohou být borůvky a brusinky. Ačkoliv se nejedná o příliš známou variantu v rámci osazování zahrad, rozhodně se také jedná o stínomilné keře. Navíc vám přinesou i užitek, jelikož jejich plody jsou velmi chutné a mají široké možnosti využití v tuzemské gastronomii. Hlavně v souvislosti s tradičními jídly, jako mohou být kynuté knedlíky, nebo svíčková na smetaně.
Opadavý, nebo stálezelený druh?
V rámci této volby záleží hlavně na vašem vkusu a požadavcích. Pokud bychom měli zmínit ideální zástupce první varianty, může jí být třeba i líska obecná, stejně jako meruzalka, popřípadě v přírodě známý ptačí zob, nebo také pustoryl. Pokud se vydáte cestou stálezelených variant, dokonale se hodí třeba pěnišník, stejně jako mahónie, nebo již zmíněný buxus.
Než se však pustíte do konkrétní koupě, pamatujte také na to, že různé druhy mohou vyžadovat různé typy půdy, a to třeba kyselou, stejně jako zásaditou. Na to myslete v první řadě, jelikož stín není jedinou podmínkou růstu, a tak se vám případné kombinace několika typů rostlin nemusí vzhledem k půdě vždy podařit.