Ačkoliv začátek letošní zimy byl mírný a její průběh bude také přinášet střídání teplých a studených teplot, přesto můžeme očekávat, že se nám sněhová pokrývka nevyhne ani v nížinách. I proto je dobré vědět, jak vlastně ochránit naše dřeviny, aby toto období přežily bez újmy. Jedině tak si můžeme být jisti, že budou opět vypadat naprosto dokonale.
Pozor na jejich zlomení, nebo vyvrácení
Prvním krokem by mělo být zajištění stromků proti jejich vylomení či vyvrácení. To se týká hlavně dřevin mladších, nedávno zasazených, které ještě nemají natolik pevný kořenový systém. Postup je v tomto případě velmi jednoduchý a můžeme se inspirovat třeba ve veřejných parcích. Základem jsou tři pevné dřevěné kůly zatlučené do země v okolí kmene. Nahoře jsou kůly spojeny a na několika místech jsou také pomocí textilních řemínků spojeny se samotným kmenem. Jednoduchý, ale velmi účinný způsob.
Sníh ze stromů pravidelně shazujte
I když máte mladé dřeviny takto zabezpečeny, neznamená to, že je nemusíte po celou zimu kontrolovat. Právě naopak. Jakmile napadne těžký mokrý sníh, je třeba ho setřást. To se týká všech dřevin na vaší zahradě, ať už jde o stromy listnaté, jehličnaté, nebo drobné keře. Váha mokrého sněhu je totiž obrovská a tak může způsobit i polámání větví. Ostatně toho jsme každoročně svědky v rámci různých kalamit na silnicích, nebo železnicích – i ty má na svědomí právě těžký mokrý sníh.
Sníh může i pomáhat
Důležité je vědět, že řada dřevin samozřejmě potřebuje vláhu i po zimní období. Stejně tak se během zimy veškeré půdní zásoby vody mohou odpařovat. Sníh tedy není vhodné z okolí stromů odhrabovat, jelikož vytvoří velmi dobrou izolační vrstvu. Ta nejenom brání promrzávání půdy, ale zároveň zamezí i většímu odpařování. Sníh v tomto směru vytvoří účinnou pokličku. Účel sněhu je ale jasný i při oteplení, jelikož díky jeho tání se voda dostává opět do půdy. Ideálním postupem je však také mulčování, a to ještě před prvními mrazy. V tomto směru pomůže i běžný hnůj.