Obruby a předěly se používají u přechodů záhonů na cestu nebo trávník, na hranici trávníku a cesty, u plotu, u branky, u domu a všude tam, kde má sekačka na trávu špatný přístup. Obruba zamezí prorůstání trávníku do záhonů nebo na cesty, omezí vynášení půdy ze záhonů a ochrání vaše rostlinky před domácími zvířaty. Navíc doplní celkový vzhled vaší zahrádky a zvýrazní její části.
Zvolit můžete přírodní materiály jako jsou dřevěné laťky nebo třeba pletené proutí. Laťové obruby nemají vysokou životnost, ale dřevo si můžete namořit barvou, která se Vám bude líbit a plůtek udělat přesně na míru podle záhonu. Jednoduché laťové kombinace využijete i pro pnoucí rostliny nebo třeba jako přirozenou oporu pro těžké květy pivoňek. Pokud jste šikovní, upleťte si obrubník z proutí, který se hodí snad kamkoli a může mít jakýkoli tvar.
K oddělení záhonů od trávníku nebo cesty, kde je třeba zabránit vynášení zeminy a odtékání vody, volíme obrubu plnou. Pevné a plné obrubníky se vyrábí z kovu, betonu, gumy a dalších materiálů, v široké nabídce tvarů a barev. Při jejím pokládání jednotllivé části důsledně překrýváme, nikde by neměla zůstat ani skulinka. Tam, kde je záhon nad úrovní trávníku nebo cesty, počítejte s dostatečnou výškou obruby nad zemí a s rezervou alespoň 5 cm nad hlínou.
Nejznámějším typem obrub jsou palisády – na výšku postavené přepůlené válečky, většinou ze dřeva nebo plastu. K obrubě se ale používají i netradiční materiály, jako jsou kamenné desky nebo kostky ze žuly a pískovce, mrazuvzdorné cihly či dlaždice. Výběr je opravdu široký a záleží jen na Vaší fantazii, jaké obruby, z jakých materiálů a v jakých barvách si vyberete.