Ze záhonků sklidíme poslední papriky a rajčata, aby je nepoškodil mráz. Nedozrálá rajčata umístíme do tepla, aby úplně zčervenala nebo zavaříme zelená. Jahody opatrně okopeme, přihnojíme a za sucha dobře zaléváme. Na slunná místa vysazujeme česnek, půda by měla být dobře pohnojená a minulou rostlinou by neměla být žádná cibulová zelenina, brambory ani rajčata.
Také je ideální doba na výsadbu všech ovocných stromků, mimo broskvoně, meruňky a ořešáku. Vysadit můžeme i exotičtější druhy, např. kiwi, kanadské brusinky a borůvky nebo rakytník či muchovník. Jáma určená k výsadbě má být dostatečně hluboká, aby měly kořeny dost prostoru k růstu. Substrát na zasypání by měl být dost výživný a obsahovat potřebné hnojivo. Většina stromků bude potřebovat podepřít dřevěným kůlem a kde je třeba, chráníme kmínky proti ohryzu zvěří.
Říjen je vhodný k výsadbě řady květin, ale pro růže to platí bez výjimky. Ať už jsou růže určené k řezu, pnoucí, stromkové nebo třeba šípkové, je správný čas je vysadit. Také dokončujeme přesazování tulipánů, hyacintů, kosatců a dalších kvetoucích cibulovin. Záhony s dvouletkami, okolí trvalek a skalky vyplejeme, nakypříme a přihnojíme. Po seříznutí sklidíme hlízy jiřinek a necháme zatáhnout a dobře oschnout.
V říjnu sekáme trávník většinou naposledy, nejlépe před prvními mrazy, aby nevyhníval. Hrabeme listí, záhony zbavíme všech zbytků, zryjeme a dostatečně zásobíme hnojením. Použít můžeme i posekanou trávu, kterou namačkáme do brázdy a zasypeme hlínou. Zbylou použijeme na kompost, stejně jako další rostlinné zbytky. Těch je v této době nejvíce a i počasí je ideální a tak je vhodný čas k založení kompostu nového.