Rebarbora – reveň dlanitá

rebarboraReveň je vytrvalá rostlina, dorůstající až 3 m, má mohutný oddenek a dlouhé vedlejší kořeny. Velké listy, dlouhé i více jak 1 metr, jsou srdčité a rostou na silných řapících. Ty se běžně prodávají pod názvem REBARBORA jako ovoce, je to však zelenina. Lodyha je proužkatě žlutá, dutá a zakončená bílo červeným květenstvím. Plodem je trojkřídlá, červenohnědá nebo hnědá nažka.

Využití

Sušený oddenek užíváme při poruchách trávení, mírní žaludeční a střevní bolesti a zvyšuje tvorbu žluči při jaterních problémech. Hořčiny obsažené v rostlině snižují tvorbu žaludečních šťáv, což snižuje překyselení žaludku a pálení žáhy. Reveň má i mírný projímavý účinek. Zevně přikládáme obklady na revmatické bolesti.

V dnešní době roste obliba použití řapíků v kuchyni. Výborné jsou různé moučníky, kompoty a marmelády, se kterými upečete dobrůtky i v zimě. Ani rebarboru by neměli užívat těhotné nebo kojící ženy a lidé trpící ledvinovými nebo močovými kaménky.

Pěstování, sběr

Reveň má ráda humózní půdu s dostatkem živin, neutrální až zásaditou. Půdu pro výsadbu zryjeme na hloubku 2 rýčů a na dno dáme kravský hnůj. Dobře ji prokypříme, rostlina pak roste rychleji a má větší řapíky. Místo volíme slunné nebo polostín, výborně se jí daří u kompostu.

Řapíky můžeme sklízet už další rok, omyjeme je, oloupeme, nakrájíme na plátky a můžeme zamrazit nebo zavařit. Rebarboru vždy tepelně upravujeme. Oddenek sklízíme až od 3. roku vegetace. Sbíráme ho na podzim, očistíme, oloupeme, rozpůlíme a sušíme rozvěšený na provázcích v průvanu. Umělá teplota nesmí překročit 50°C.