Asi každý má na zahrádce alespoň kousek trávníku, který je třeba často sekat, ale kam pak s posečenou trávou? Využití najde třeba jako mulč k zelenině i stromům, kde slouží jako ochrana před vysycháním půdy, zabraňuje rozstřiku zeminy při prudkém dešti nebo zalévání a nakonec slouží jako přírodní hnojivo. K mulčování používáme tenčí vrstvu trávy a kolem kmenu stromů necháme asi 10 cm volný prostor.
Posekanou trávu bez semen můžeme použít při tvorbě záhonů a zarýt ji přímo do země, kterou přirozeně prohnojí. Použít ji můžeme i na běžné záhony, kde udrží vlko a zabrání plevelům v růstu. Posekaná tráva se využívá i k pěstování brambor. Na jaře, po prvním sekání navršíme trávu na hromádky, do kterých položíme brambory. Při každém sekání hromádky navyšujeme a po několika týdne začnou růst rostliny brambor. Na podzim pak sklidíme nečekaně vysokou úrodu.
Nejužitečnější je využít trávu do kompostu, kde dojde ke zetlení a promíchání s ostatními rostlinnými zbytky a hlínou. Vrátí se Vám jako kvalitní úrodná zemina plná živin, ve které vše poroste daleko lépe. Na zahrády do 1 000 m2 by měl stačit kompost o velikosti 1×1 m a výšce 120 cm. Trávu sem pak dáváme nejlépe v poměru 1/3 trávy, 1/3 hlíny a 1/3 listí a kompost nezapomínáme dostatečně prolévat vodou.
Pokud kompost na své zahrádce přesto mít nechcete, je možné využít kontejnerů na bioodpad, které se v současné době v ČR stále více rozšiřují. Spravují je, stejně jako ostatní tříděný odpad, obce a je možné s nimi domluvit i pravidelné odvozy. Další možností je odvoz trávy na místní hnojiště, které si samozřejmě nejprve domluvte. Možností využití trávy je hodně a není proto nutné trávu pálit.