Měsíček je většinou jednoletá, výjimečně dvouletá bylina, dorůstající výšky 40-60 cm. Lodyha je větvená a každá větev je zakončená květem. Listy jsou pokryty drobnými chloupky, spodní jsou větší a širší, vrchní užší. Květy jsou trubkovité, složené ve středu do terče a také jazykovité, které vyrůstají ve 2 řadách po okraji terče. Mají barvu oranžovou někdy až do červena nebo do žluta. Světle oranžové a žluté druhy neobsahují moc léčivých látek, sytě oranžové až červené jsou k léčbě vhodné. Plodem je nažka.
Využití
Ve formě čaje nebo tinktury uvolňuje křeče hladkého svalstva a zároveň potáhne vnitřní orgány vrstvou, která pomáhá léčit chronické záněty cest dýchacích i zažívacích. Užívá se při nemocech jater a zvyšuje vylučování žluči. Také má uklidňující vliv na nervovou soustavu, zlepšuje činnost srdce a používá se i k léčbě a prevenci rakoviny prsu a ženských pohlavních orgánů.
Zevně se používá k léčbě špatně se hojících nebo hnisajících ran, při bércových vředech, proti plísním, na pohmožděniny, otoky, výrony krve a přetažené svaly. Jeho zvláčňující vliv je dobře znám, proto bývá běžnou součástí kosmetických prostředků.
Pěstování, sběr
Měsíček má rád slunná místa s lehčí půdou, nedaří se mu na podmáčených místech. Roste od jara do podzimu, proto ho vyséváme na jaře i v létě. Po odkvětu rostlin je seřízneme asi 15 cm nad zemí a ty znovu obrazí a rozkvetou. Oranžové okvětní lístky samotné nebo s kalichem sbíráme za suchého počasí, nejlépe v poledních hodinách a rychle sušíme ve stínu. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 60°C a musí být zajištěno dobré větrání. Drogu uchováme v suchu a zejména před světlem, které rozkládá účinné látky!