Jak postavit fóliovník

Toužíte po vlastní bohaté úrodě zeleniny, bylinek nebo ovoce, ale nabídka v našich supermarketech Vás neuspokojuje? Nemáte možnost nakoupit zeleninu a další plodiny v biokvalitě třeba na farmářských trzích? Vyzkoušejte pěstování v zahradním fóliovníku. Skvělou úrodu rajčat, paprik, okurek, ředkviček, salátu a mnoha dalších druhů zeleniny si vychutnáte s celou Vaší rodinou a sousedi Vám ji budou zaručeně závidět. Možná se časem dokonce pustíte i do pěstování chilli papriček ve fóliovníku:

Kupujeme zahradní fóliovník

Pořízení a stavba zahradního fóliovníku není vůbec drahou ani obtížnou záležitostí. Rozhodně je snazší než montáž zahradního skleníku. Oproti němu totiž fóliovník nevyžaduje budování pevných základů a základové desky. Je také snadno přenositelný, a proto ho můžete instalovat právě tam, kde zrovna potřebujete. A pokud v něm nepotřebujete na zimu uschovat choulostivější rostliny, můžete ho celý sbalit a uskladnit na suchém a bezpečném místě. V tom případě je však potřeba uschovat celý fóliovník včetně konstrukce, nestačí pouze stáhnout fólie.

Před vlastní koupí fóliovníku si dobře promyslete, kam ho na své zahradě umístíte. Díky tomu si budete moci koupit takový model, který bude nejlépe odpovídat Vašim potřebám. Velikost fóliovníku pochopitelně zvolíte v závislosti na rozměrech Vaší zahrady nebo pozemku. Jestliže budete zahradní fóliovník instalovat na větrném místě, nebo pokud si pořídíte fóliovník větších rozměrů, doporučuje se zabetonovat trubky jeho konstrukce do země. Avšak menší fóliovník stačí jen umístit na zvolené místo a poté ho můžete lehce přemísťovat podle své aktuální potřeby. V tom spočívá jedna z hlavních výhod zahradního fóliovníku.

fóliovník

Konstrukce fóliovníku a použité materiály

Konstrukce zahradních fóliovníků bývá nejčastěji vyrobena z pozinkovaných profilů či z oceli. Tyto dva materiály zajistí nejdelší životnost Vašeho fóliovníku a jsou prakticky bezúdržbové. Hliník a dřevo se v současné době používají k výrobě kvalitních fóliovníků jen zřídka. Velice důležitá je pak především kvalita použité fólie. Počítejte s tím, že slabé fólie o tloušťce 0,1 mm Vám vydrží stěží jednu sezónu. Na fóliovníku proto příliš nešetřete a investujte do silnější fólie nejlépe s ochranou proti UV záření. Další možností jsou kašírované fólie, které jsou pevné a odolné a většina výrobců garantuje jejich trvanlivost na dobu nejméně 5 let. Vždy se také ujistěte, jakým způsobem má fóliovník vyřešeno odvětrávání.

Kvalitní fóliovník za výhodnou cenu

Jak jsme již psali, největší výhodou fóliovníků oproti skleníkům je flexibilita jejich umístění. Ale co naopak mají fóliovníky a skleníky společného? U obou se musíte rozhodnout, zda se spolehnete na jeho výrobu svépomocí nebo si ho objednáte u kvalitního dodavatele. Vzhledem k tomu, že je na dnešním trhu již dostatek kvalitních, a přesto levných fóliovníků, vřele doporučujeme raději druhou variantu. Využijte sezónních výprodejů nebo slevových akcí a pořiďte si fóliovník za výhodnou cenu.