V září ještě vyséváme špenát, který už v říjnu můžeme sklízet a vysazujeme salát a ředkvičky. Při trvalém poklesu teplot pod 9°C sázíme česnek do hloubky 4 cm, za vyšších teplot až do hloubky 8 cm. Okopáváme a přihnojujeme jahody, začátkem měsíce můžeme vysadit silné dceřinné sazenice, které jsou dobře zakořeněné. Reveň (rebarboru) koncem měsíce rozdělíme a zasadíme do dobře prohnojené půdy.
U ovocných stromů po sklizni vyřežeme suché větve, prostor kolem kmene zryjeme a prohnojíme. Sbíráme napadené listy, keré spálíme! Nikdy je nedáváme na kompost, kde by se choroba nebo škůdci mohli rozmnožit a znehodnotit celý kompost. Vysazujeme jehličnany a stálezelené dřeviny a všechnu novou výsadbu pořádně zaléváme. Začínáme sbírat podzimní jádroviny, spadané plody ihned zpracujeme nebo vyhodíme na kompost.
Letněné pokojové rostliny vrátíme dovnitř, choulostivé trvalé bylinky přesadíme do květináčků a dáme je také dovnitř. V teplých dnech přesazujeme pivoňky a vysazujeme narcisky, v chladnějších pak tulipány, ladoňky a jiné cibuloviny. Z růží odstraňujeme lístky napadené rzí nebo padlím a hned spálíme. Volné záhony, určené ještě k letošní výsadbě, udržujeme bez plevelů. Záhony pro jarní výsev zryjeme a nejlépe do půdy rovnou zapravíme hnůj a kompost.
V září vyvezeme pařeniště, nejlépe na kompost a zazimujeme je. Pečujeme i o kompost samotný, na nový dáváme další vrstvy a dobře proléváme, starší komposty přehazujeme nebo použijeme při přípravě nových záhonů. V září, kdy bývá ještě teplo, je vhodná doba na terénní úpravy a opravy plotů, pergol i zahradního nábytku. Také je ideální čas k založení skalky nebo doplnění rostlinek tak, aby kvetla od jara až do zimy.
Nejvíce pozornosti asi vyžaduje trávník. Před dešti by měla být tráva sestříhaná na krátko, před suchem ji necháme delší, jinak se snadno spálí. Za sucha zaléváme trávník asi 1x za 3-5 dní, ale pořádně ho prolejeme, protože kořínky jsou mělko pod povrchem a snadno se vysuší. Nejvhodnější doba na zalévání je podvečer, kdy nesvítí přímé slunce a voda se tolik nevypařuje.
V první polovině srpna také stříháme živé ploty z listnatých i jehličnatých druhů. Nejvhodnější dobou je zase podvečer, protože prudké slunce by mohlo čerstvě zastřižené konce popálit. Ideální střih je v průřezu u základny širší a směrem nahoru se pomalu zužuje, protože pak se slunce pořádně dostane i k těm nejspodnějším větvičkám. Možný je i střih rovný, ale nikdy by horní část neměla být širší než spodní.
Srpen je také vhodný k osazování skalky a vysazují se i dvouletky, jako je např. maceška, zimní fiala, pomněnka nebo sedmikráska. Také rozesazujeme kosatce, pivoňky nebo bílé lilie a pokud dokvétají mečíky na záhoně, seřízneme je ihned po odkvětu, aby netvořily semena. Jednoletky, dvouletky i okrasné keře dobře zaléváme, aby přežily delší sucho a horko a občas zalejeme i trvalky. Vysazujeme jehličnany s kořenovým balem, které několik dní pořádně zaléváme.
V srpnu sklízíme kromě zeleniny a bylinek i další peckoviny, mezi které patří např. letní jablka, meruňky a broskve. Větve přetížené ovocem podepřeme a v místě dotyku podložíme něčím měkkým, aby se nepoškodila kůra. I ovocné stromy je třeba dobře zalévat, aby plody dozrály. Při dlouhodobém nedostatku vláhy vysychají kořeny a stromy se začínají zbavovat plodů. Ty hodně padají i kvůli červivosti, které snadno zabráníme vhodným postřikem v době vegetace.