Nákupu zahradního nářadí věnujeme velkou pozornost. Nejde jen o investici, ale především o pomocníka, který by měl Vaši práci co nejvíce usnadňovat. Nářadí bychom si vždy měli osobně vyzkoušet, vzít do ruky. Jenom tak poznáme, jestli není například moc velké, těžké nebo jinak nevyhovující – kolečko není stabilní, rýč má krátké topůrko apod.. Takové nářadí by pak práci spíše ztěžovalo.
Investice do kvality nářadí se také vyplatí. Takové nářadí je vyrobené z nerezavějicí oceli nebo kvalitních plastů a není potřeba se o ně téměř starat. Ale i levnější nářadí Vám bude dlouho sloužit, když mu věnujete potřebnou péči. Po práci je třeba nářadí očistit, kovové části odmastit alkoholem, osušit a namazat olejem. U dřevěných částí nejprve zkontrolujeme neporušenost a případné nerovnosti a třísky zabrousíme. Pak dřevo očistíme, necháme vyschnout a natřeme lněným olejem.
Čisté a suché nářadí uskladníme v dobře větraném prostoru, nejlépe zavěšené za pracovní část, topůrkem dolu. K údržbě patří také ostření nářádí. Rýče, motyčky a podobné nástroje stačí nabrousit občas, nářadí k řezu a střihání živých plotů brousíme min. 1x za rok. Tupá ostří nůžek a střihačů práci moc neusnadní a navíc ničí rostliny, které pak hůře prospívají.
Kupujete nářadí poprvé? Jaké vlastně potřebujete? Vždy si nejprve promyslete, co všechno chcete s nářadím dělat. Jiné potřebujete na pletí, setí, sázení, sřih trávníku nebo stromů nebo zalévání. Když Vám chybí více nářadí, pořizujte nejprve to, které usnadní nejvíce práce. Plánujete činnost dělat jen vyjímečně? Můžete si nářadí půjčit. Existují firmy, které se specializují na půjčování nářadí, nástrojů a přístrojů jen pro zahradu.