Jakmile pominou mrazy a o slovo se hlásí jaro, bere většina zahrádkářů a sadařů do ruky pilku. Je totiž nejvyšší čas provést řez ovocných stromů a keřů.
Proč řezat
Cílem řezu u mladších stromů je větší úroda, u starších stromů zase požadované zmlazení a prodloužení produktivního věku. V prvních letech po vysazení stromku je nutný tzv. výchovný řez, při kterém lze správně tvarovat korunu, aby se v ní každoročně obnovovaly plodonosné větve. Později provádíme udržovací řez, u starého stromu je vhodný řez zmlazovací, kterým regulujeme růst stromu a optimální násadu plodů.
Stromek se díky řezu prosvětlí, čímž se zamezí růstu mechů a hub, a zredukují se jeho neproduktivní odnože. Zimním řezem podpoříme růst výhonů a snadno jím vytvarujeme korunu u mladších stromků. Letním řezem obvykle odstraňujeme nepotřebné a neplodící výhony.
Jak řezat
Hlavní větve ovocného stromu by měly růst vodorovně. Rostou díky tomu pomaleji a snáze nasazují na plod.
Neměly by také růst pod sebou. Lepší je, když pravidelně vyplní celý obsah koruny. Řez veďte šikmo, aby po zahojení téměř splynul s původní větví.
Starý zanedbaný strom prořezávejte postupně, rok po roce. Jinak hrozí, že z každého očka vyraší „vlk“ rostoucí kolmo vzhůru. Vždy hledejte kompromis mezi jeho růstem, který tvoří hlavní větve, a obrostem, na němž vyrostou plody. Mnoho zahrádkářů udržuje své stromky tak nízké, aby mohli probírku plodů, sklizeň a další práce provádět ze země, takže odpadá složité lezení po žebříku.
Nezapomeňte ani na ošetření větších ran štěpařským voskem. Včelí vosk a přírodní pryskyřice urychlí hojení, zamezí vysychání i jiným komplikacím.