Kopr vonný

koprKopr je jednoletá bylina, dorůstající až 1 m. Lodyha je dutá, podélně rýhovaná, s šedozelenou barvou. Střídavě z ní vyrůstají listy, které jsou mnohonásobně zpeřené a vyrůstají z výrazné pochvy. Květy tvoří bohaté složené okolíky, které kvetou jasně žlutou barvou. Plodem jsou dvounažky. Celá rostlina má typickou aromatickou vůni.

Využití

Užívá se celá rostlina, kromě kořene. Tiší zažívací potíže i křeče, podporuje tvorbu žaludečních šťáv a působí proti nadýmání. Má  močopudný účinek a příznivý vliv na ledviny a celé močové ústrojí. Čaj z kopru uklidňuje kašel, i silný a dávivý a užívá se i při nespavosti. Také snižuje krevní tlak a zlepšuje prokrvení srdečního svalu. Semena obsahují nejen vitamíny C a A, ale i vápník a fosfor, které posilují nehty i vlasy. Žvýkání zralých semen zlepšuje dech.

V kuchyni najde kopr využití do všech čerstvých zeleninových salátů i při nakládání zeleniny a okurek. Výborně doplňuje chuť ryb i ostatního masa a hodí se i ke všem smetanovým jídlům, do omáček, polévek, zálivek, dipů a pomazánek. Nezastupitelný je při dochucování octa i oleje.

Pěstování, sběr

Kopr není náročná rostlina, ale lépe se mu daří v půdách propustných, s dostatečnou zásobou živin. Má rád slunce, které mu dodává více aroma a závětrná místa, protože stvoly jsou křehké a lámaly by se. Kopr dobře nesnáší chlor, proto ho zaléváme dešťovou nebo odstátou vodu. Množí se na podzim samovýsevem nebo semeny vysetými časně z jara. Nať s listy můžeme sklízet už po 6 týdnech, nejdéle do začátku žloutnutí. V tomto období také sklízíme květenství se semínky, určenými k jarnímu výsevu a léčení. Kopr je možné sušit ve svazečcích při teplotě do 30°C a uchovat v těsných a neprůhledných nádobách. Sušený kopr je velice křehký, proto je lépe ho zamrazit nebo naložit do octa.