Postřikovač ocení jak zahrádkář, tak řemeslník

Ruční postřikovač

Ruční postřikovač

Již dávno jsou pryč doby, kdy se základní vybavení každého zahrádkáře  sestávalo z rýče, hrábí, lopatky, kosy nebo sekačky a různých druhů motyček. K ulehčení práce vzniklo další specializované  nářadí a vybavení, s jehož pořízením nelze prohloupit. Ať máte malou zahrádku nebo velký sad, neocenitelné služby vám prokáže postřikovač. Tento přístroj využijí také řemeslníci při celé řadě prací, nejen na zahradě nebo u balkonových a pokojových květin.

 

Postřikovač je mnohostranný pomocník

Možnosti použití postřikovače v zahradě jsou opravdu bohaté. Aplikace ochranných prostředků proti škůdcům, hnojení, rosení, mlžení a další činnosti dělá postřikovač velice jednoduchými. Podobně poslouží postřikovač také v bytě nebo v domě při ošetření pokojových rostlin, kde umožňuje přesné zaměřit a umístit kapky vody, listového hnojiva nebo ochranného prostředku tam, kde je skutečně chcete mít. Při dodržení základních pravidel je práce s postřikovačem zcela bezpečná. Tohoto pomocníka oceníte i na balkonech a v zimních zahradách.

Práce s postřikovačem není náročná

Sortiment postřikovačů je dostatečně velký, takže si může vybrat každý zájemce. Přístroje mají různé objemy a jsou vybaveny odlišnými typy mechanizmů. Starší postřikovače měly nádrže z kovu, proto byly těžké, a obtížnější byla i jejich údržba a manipulace s nimi. S moderními typy přístrojů může pracovat opravdu každý, nevyžadují zvláštní fyzickou kondici. Nádrže jsou odlehčené a samotný postřikovač bývá vybaven také řadou doplňků, které vylepšují jejich funkčnost a také zefektivňují a ulehčují práci.

Vyberte si správný druh postřikovače

Podle čeho byste měli vybírat postřikovač? Vyjděte z velikosti plochy, kterou budete ošetřovat. V bytě, na balkóně, v zimní zahradě nebo menším skleníku využijete nejvíce ruční postřikovač, který má obsah od jednoho do dvou litrů. V klasické zahradě u domu je nejvhodnějším pomocníkem mechanický přenosný postřikovač, který mívá objem od pěti do dvanácti litrů a je opatřen jedním nebo dvěma popruhy pro nošení přes rameno nebo na zádech. Varianty s větším objemem jsou často umístěny na vozíku. Pro větší pozemky jsou ideální zádové postřikovače s objemem do dvaceti litrů. Sadaři a zemědělci si většinou pořizují motorové postřikovače.

Nezapomeňte na správnou trysku

Rozměry malá součástka, která však má u postřikovače důležitou funkci, je tryska. Při pořízení postřikovače bude ve výbavě tryska štěrbinová, která nabízí nejvíce možností použití. Výstupní otvor má tvar štěrbiny a vystřikovaná kapalina tvoří vějíř. Určitě se zajímejte i o další typy trysek, které vám značně zjednoduší práci s postřiky, závlahou a podobně. Vířivá tryska nabízí mlhovitou konzistenci, což oceníte hlavně u ochranných postřiků. Věší kapky ve vějířovitém útvaru vytváří nárazová tryska, užívaná například při hnojení. Zacílit přesně na určité místo umožní kryt postřiku.

 

Postřikovače oceňují i řemeslníci

Postřikovač pro řemeslníky

Postřikovač pro řemeslníky

Postřikovač je pomocníkem v celé domácnosti, nemohou si ho však vynachválit především řemeslníci všech možných oborů. Využít ho lze v nekonečné řadě možností – při stavebních pracích, při malování, nanášení nátěrů a ochranných postřiků, údržbě domů ošetřování přístrojů a jinde. Práce s postřikovači je snadná. I když se jedná o objemnější typy přístrojů, nebývají těžké, protože většina z nich má nádrž z umělé hmoty. Jsou odolné vůči vysoké teplotě a chemickým prostředkům. Postřikovač pro řemeslníky bývá vybaven popruhy pro pohodlí uživatele, a navíc umožní uvolnit obě ruce. I řemeslníci mohou využít bohatého příslušenství, které je součástí výbavy nebo ho lze dokoupit.