Živé ploty zahradu přirozeně oživí i ochrání

živý plotŽivý plot dokreslí a ohraničí Váš pozemek a zároveň ochrání před hlukem, prachem a větrem. Také poskytuje stín a ochrání Vás před nepříjemnými pohledy sousedů a kolemjdoucích Vysadit je můžete nejen k ohraničení zahrádky či pozemku, ale i podél záhonů, cest a všude tam, kde je třeba vymezit nebo rozdělit část území. Navíc Vás potěší pestrobarevnými květy i listy a jejich vůně se bude šířit všude kolem.

Před nákupem rostlin je dobré si odpovědět na následující otázky a podle nich vybírat. První je výška, které by měly dosáhnout. Plot sloužící k ohraničení zahrady byl měl být vysoký 1,5 – 1,8 m, k ohraničení pozemku může být i vyšší, neměl by jen nevhodně stínit. Obruba záhonků by neměla být vyšší jak 50 cm, aby nestínila dalším rostlinám. Podél cest použijeme nízké kvetoucí keře a zastřihujeme je na výšku kolem 1 m.

Druhou důležitou otázkou je, jestli má být plot stálezelený nebo Vám nevadí, že v zimě opadá? Stálezelené druhy vypadají celý rok dobře, ale přeci jen pořád stejně. Opadavé druhy v zimě nevypadají moc pěkně, zato na jaře, v létě i na podzim nabídnou širokou paletu barev květů i listů. Další, na co se ptát, je rychlost růstu. Rychle rostoucí keře budou sice dříve plnit funkci ochrannou, ale střihat je budete muset stále. U pomaleji rostoucích plotů si počkáte sice déle, ale o hotový plot se už pak moc starat nemusíte.

Poslední otázka je, zda by měly keře kvést, případně jestli mohou nebo naopak mají mít i trny? Trnité keře vysazujeme jako ochranu před domácími zvířaty i zvěří. Naopak je nepoužijeme u vchodů a poblíž sezení a pergoly. Do živých plotů je lépe kombinovat 2 a více druhů, kdyby se některému přestalo dařit. Nepřijdete pak o celý plot, ostatní rostliny funkci zachovají. Kombinací listnatých druhů zajisíte i nevšední vzhled Vašeho plotu, který vynikne mezi klasickými ploty z jehličnanů.

Zanechte odpověď