Zázračná aloe vera – vypěstujte si ji sami

Aloe vera, navzdory svým až zázračným léčivým účinkům, je rostlinka velice nenáročná a tak si jí můžete snadno vypěstovat doma, v případě potřeby jí tak budete mít vždy na dosah ruky.

Nejčastěji se pro své léčivé účinky pěstují tři druhy a to aloe pravá, aloe kapská a aloe stromovitá. Léčivý potenciál těchto rostlin je lidmi využíván již po tisíce let, leč jejich původ je doposud zahalen tajemstvím. Botanici však spekulují, že aloe nejspíše pochází z povodí Nilu v africkém Súdánu.

Účinných látek obsažených v listu rostliny je opravdu požehnaně, jedná se především o vitaminy ze skupiny B, dále o Vitamin C, beta-karoten a cholin, také minerály obsahuje rostlina v hojném množství, sodík, draslík, mangan, hořčík, vápník, zinek, železo i fosfor a mnoho dalších látek, jako například celé spektrum aminokyselin, najdete v této rostlině. To dělá z aloe vera, jak již bylo zmíněno v úvodu, léčivku téměř zázračnou.

Jak tedy aloe pěstovat?

Rostlina se rozmnožuje buď semeny, nebo řízky a jarní období, kdy teploty začínají stoupat nad 21° C je pro výsev ideální. Hlínu má aloe ráda propustnou a lehkou, dařit se jí bude ve směsi jednoho dílu kompostu, jednoho dílu listové půdy a jednoho dílu písku. Rostlinku zalévejte jen zřídka a zavlažování ještě více omezte především v zimních měsících. Tehdy teplota nesmí klesnout pod 5°C jinak rostlině hrozí uhynutí. Aloe mají také rády hodně světla, proto tu svojí umístěte na okno, nejlépe na jižní stranu, kde na ní bude sluníčko hezky svítit po většinu dne.

Léčivý gel z listů získáváme jejich prostým odříznutím a vymačkáním. Aloe vám pomůže při kožních problémech, urychluje hojení, ale také zlepšuje dýchání a čistí vzduch. Při vnitřním užívání pak zlepšuje imunitu, jelikož má však ve větším množství silně projímavé účinky, není radno to s ní příliš přehánět, jinak si budete muset vzít den volna.

Před prvním požitím se také doporučuje požít pouze minimální množství a ověřit si tak, že nedojde k alergické reakci.