Zakládáme pařeniště

pařeništěPokud jste vášniví zahrádkáři a toužíte po vlastní úrodě, jistě najdete kousek místa pro založení pařeniště. Nyní je k tomu nejvhodnější doba. Založením teplého pařeniště můžeme prodloužit pěstební zahradní rok, zajistit včasné předpěstování sadby, máme možnost rannější sklizně a podzimní dopěstování zeleniny.

Základ pařeniště tvoří prohlubeň o hloubce nejméně 50cm, naplněná hnojem, který při rozkladu dodává půdě i vzdušnému prostoru potřebnou teplotu a rostlinám výživu. Nejvhodnější je koňsky, ovčí nebo kozí, popřípadě kravský, který však nevytváří takovou teplotu, jako ostatní. Na tuto vrstvu pak položíme kvalitní pařeništní zeminu obohacenou přesátým kompostem.

Shora jsou rostliny chráněny většinou zešikmenou dřevěnou konstrukcí s otevíratelnými okny. Šikmá plocha zaručuje dostatek slunečního záření a při dešti může voda volně stékat na zem. Okna slouží k důležitému větrání prostoru, neboť během některých teplých dnů může teplota uvnitř dosahovat až ke 40 stupňům a mohla by způsobit nebezpečné přehřátí rostlin. Před nočními mrazíky udržujeme teplotu slaměnými rohožemi.

Ideální umístění je se sklonem k jihu, na větrem chráněném stanovišti, nejlépe co nejblíže u domu. Pokud nemáme k dispozici hnůj, můžeme si vybrat ze široké nabídky přenosných plastových pařenišť a používat ho za „studena“, nebo s využitím moderní techniky jej vyhřívat silnou žárovkou. Tato varianta je prostorově a finančně výhodnější než zakládání skleníku, i když jen pro omezené množství a výšku rostlin.

Zanechte odpověď