Víte, co dělat v červnu na zahrádce?

salátZačátkem měsíce ještě naposledy můžeme zasít zeleninu určenou ke sklizni na podzim, jako je mrkev k uskladnění, kopr do okurek nebo pozdní saláty. Do konce měsíce vysazujeme pozdní odrůdy zelí, pozdní a růžičkovou kapustu, kedlubny, kadeřávek a pór. Pozornost věnujeme i pažitce, trsy vyrýváme, rozdělujeme a rozesazujeme. Vzrostlou a vytrvalou zeleninu zbavujeme plevelů, okopáváme, přihnojujeme a případně ještě jednotíme.

Květinové záhony, skalky i skupiny trvalek a letniček plejeme, kypříme a dostatečně zaléváme, zejména za dlouho trvajícího sucha. Odkvetlé růže ořezáváme, přihnojujeme a naposledy provedeme postřik proti padlí. Na připravené záhony vyséváme dvouletky, jako je např. maceška, hvozdík, sedmikráska, pomněnka a zimní fiala. Keře zbavujeme plevelů, provzdušňujeme půdu kolem, zaléváme a vždy jednou za 3 roky zmlazujeme řezem šeříky.

Ovocné stromy mají v této době založené plůdky nebo je zakládají, proto je dostatečně zaléváme a hnojíme. Není-li kolem stromů nastýlka, půdu plejeme a prokypřujeme, abychom zabránily množení škůdců. Na kmeny jabloní umístíme lepové pásy, které zachytí housenky obaleče i jiných druhů. Do korun třešní a dalších ovocných stromů upevníme plašítka. Jádroviny postřikujeme proti mšicím, červivosti a strupatosti. Po odkvětu zkontrolujeme množství nasazených plodů a případně je protrháme, aby se ostatní správně vyvíjely.

Na začátku léta bývá většina rostlin v plném růstu a pro správný vývoj květů a plodů potřebují denní přísun vody a častější hnojení. Nezapomínáme na ochranu před škůdci nebo vývojovými stádii letních a podzimních druhů, kterým se v této době daří také. V červnu už zahrádka nabízí  úrodu, zejména čerstvou zeleninu, sklízíme hrášek, salát, kedlubny, kapustu i zelí a dozrávají třešně.