Trvalky a jejich základní rozdělení

trvalkyTrvalky (pereny) zůstávají na jednom stanovišti několik let, proto je dobré si rozmyslet, které a kam umístíme. Rozlišujeme je zejména podle funkce, kterou mají plnit. Plánujete mít trvalky jen na zahrádce nebo budou sloužit jako ozdoba bytu či baráčku? Trvalky k řezu můžete pěstovat kdekoli, bez většího ohledu na ostatní rostliny v zahradě. Zůstanou-li kytičky na záhonu celý rok, je třeba lépe promyslet, kam které umístíme.

V úvahu je potřeba vzít dobu, po kterou trvalky kvetou. Rozdělujeme je na ty, které kvetou časně z jara (v únoru a březnu), na jarní (kvetou v březnu až květnu), letní (v červnu až srpnu) a podzimní, které kvetou od září. Jarní trvalky bývají nízké a sázíme je už v létě nebo na podzim, kdy zakládají na květ. Letní a podzimní trvalky stihneme vypěstovat sami. Na záhon je pak můžeme namíchat tak, aby střídavě kvetly od jara až do podzimu.

Při výběru trvalek myslíme i na jejich výšku a šířku. Nesázíme je proto příliš blízko, rozrůstají se až do 2-3 roku a jedny by pak mohly přerůst druhé. I výška rostlin je velice důležitá. U kruhového záhonu dáme nejvyšší rostlinky doprostřed a ke kraji snižujeme jejich výšku. Stejně tak, máme-li předzahrádku u domu, dáme nejvyšší trvalky k domu a postupně je snižujeme. Při pohledu na dům z ulice pak záhonek působí přirozeně a dodává mu hezčí vzhled.

Trvalky jsou většinou nenáročné, vyhovuje jim většina půd a dobře se proto kombinují. V některých případech je ale potřeba hlídat půdu, aby nebyla příliš kyselá nebo třeba málo provzdušněná. Pak už jen záleží na tom, jaké barvy máte rádi a můžete si namíchat kytičky na záhonek podle svého tak, aby vám dělaly radost téměř celý rok.

Zanechte odpověď