Stévie – Sladší než cukr!

Cukr byl vždy základním zdrojem energie a dodnes v nás všech přebývá atavistická obliba sladkého, přestože se nadměrnou konzumací sladkých potravin naše tělesná schránka zvětšuje a zvětšuje. Není však cukr jako cukr, jihoamerická stévie, kterou lze vypěstovat doma nebo ve skleníku, je neuvěřitelně sladká a zároveň nízkokalorická, zároveň má i léčivé účinky.

Stévie sladká (Stevia rebaudiana), po staletí využívána indiány z kmene Guarani na území dnešní Paraguaye a Brazílie, kteří s ní sladí tradiční čas yerba maté, obsahuje glykosidy steviosid a rebaudiosid. Ty jsou v čisté podobě 200 až 300 krát sladší než běžný řepný cukr! Lístky jako takové sladí pak přibližně třicetkrát více.

Rostlina zvyšuje produkci inzulinu a je tedy více než vhodným náhradním sladidlem pro ty, kteří trpí cukrovkou, pomáhá také při pálení žáhy, snižuje únavu (doporučuje se užívat i při únavovém syndromu). Dále jí zle aplikovat ve formě koncentrátu na drobnější poranění, pro urychlení hojení, na akné a protože celkově uklidňuje pokožku, pomůže vám zbavit se i různých ekzémů.

Ze stévie lze připravit ústní vodu, která nejen že odstraňuje zápach z úst, ale také efektivně zabraňuje vzniku zubního kamene, potažmo zubních kazů, paradentózy. Má protizánětlivé účinky.
V posledních letech se také zjistilo, že výrazně snižuje chuť na tabák a alkohol u závislých osob.

Rostlina je vysoce náročná na teplo, už při teplotě 10°C zastavuje růst a při 5°C uhyne. Ideální je pro ní teplota kolem 25°C, přezimovat však může v teplotě mezi 8 – 14°C.

Nejlépe se jí tedy daří ve skleníku a to v rašelinovém substrátu, který udržujeme po celou dobu mírně vlhký, pH by se pak mělo pohybovat mezi 5,5 a 6,5. Ve specializovaných obchodech, lze zakoupit substrát, namíchaný již ideálně pro pěstování stévií.

Rostlinu také pravidelně zastřiháváme, čímž podpoříme její větvení a zvýšíme tak úrodu, se zastřiháváním to však nepřežeňte, jinak vám rostlina začne uvadat.