Šanta kočičí (Nepeta cataria)

Jedná se o trvalku dorůstající nejvýše 60 cm. Lodyha je přímá, čtyřhranná, je větvená a pokrytá hustou krátkou plstí. Malé bílé či lehce narůžovělé květy rozkvétají od července do srpna. Rostlina je původem z Evropy a některých částí Asie, ve volné přírodě roste v horských oblastech.

Rodové jméno (nepeta) je pravděpodobně odvozeno od názvu italského města Nepete v jehož okolí se kdysi tato rostlina pěstovala ve značné míře. Druhové jméno (cataria) získala díky své přitažlivosti pro kočky. Možná jí někteří z vás budou znát také pod anglickým lidovým označením „catnip“.

Využití

Rostlina činí dobře nejen kočkám, ale i lidem. Využít jí lze k přípravě zklidňujících čajů, její sedativní účinky jsou mírnější, než jaké má kupříkladu kozlík a navíc mnohem lépe chutná. Nasekanou na drobné kousky jí přikládejte na pohmožděniny, urychlíte tak jejich hojení. Šanta kočičí také podporuje pocení a snižuje teplotu, je tedy vhodná k léčbě nachlazení.

Může také pomoci při bolestech hlavy nervového původu a poruchách trávení. Odvar má údajně také blahodárné účinky na plodnost, ženám se doporučuje přidávat odvar z této rostliny do koupele, bylina však vaší koupelnu krásně provoní i když vhodíte do vany jen nasekané lístky.

Látky v rostlině obsažené odpuzují komáry a šváby a některé zdroje uvádějí, že odpuzují i myši a potkany.

Pěstování

Bylinka potřebuje dostatek slunečního svitu a propustnou půdu. V suchých letních měsících jí často zalévejte, jinak její pěstování není příliš náročné. Množit lze rostlinu nejlépe z vrcholových řízků, ale i ze semen, ta klíčí při teplotě 20°C. Malé rostlinky je z počátku nutno před kočkami chránit, jakmile se šanta rozroste do bujných trsů, nájezdům koček již odolá.

Tip

Pokud máte doma kočku, vyrobte jí hračku, kterou bude milovat. Stačí do malého látkového sáčku zašít trochu sušené šanty. K sáčku můžete přidělat provázek a třeba i rolničku.