Proč a jak hnojíme?

hnojeníV každé půdě je určitý (omezený) obsah živin, který z ní rostliny odčerpávají. Proto je důležité je do půdy vracet a udržovat tak její úrodnost. To zaručí jen hnojiva organická – přírodní, jako je hnůj a kompost. Oproti hnojivům průmyslovým, která doplňují do půdy jen živiny, přírodní hnojiva navíc zlepšují kvalitu půdy, dodávají jí sílu a úrodnost, zadržují v ní vláhu i živiny a to po několik let.

Přírodní hnojiva zaryjeme do půdy nejlépe na podzim, po sklizni, aby rostlinky nespálila a měla čas se dobře rozložit a promísit s půdou. U těžších půd zarýváme mělčeji a častěji, nejlépe každé 2-3 roky. Lehčí půdy hnojíme každých 4-5 let a hnůj zarýváme do větší hloubky, protože půdou snadněji prostupuje. Kompostem můžeme hnojit celoročně. Využijeme ho zejména u rostlin, které špatně snáší přihnojování průmyslovými hnojivy během vegetace.

Průmyslová hnojiva jsou vynikajícím pomocníkem při okamžitém doplnění živin do půdy i  při přihnojování během vegetace. Používají se nejvíce na jaře, k urychlení růstu a vyrábí se kompletní i specializovaná na určité druhy. Navíc často obsahují i látky k ochraně rostlin před nemocemi a škůdci. Při jejich použití vždy dodržujte pokyny z návodu! Při překročení doporučených dávek a postupů můžete rostlinky snadno spálit a zahubit. Tekutými hnojivy např. zaléváme vždy jen na vlhkou půdu, jinak popálíme kořínky.

Mezi základní prvky důležité pro růst rostlin patří dusík, fosfor a draslík. Prodávají se nejčastěji tzv. kompletní NPK hnojiva s přesným poměrem pro danou rostlinu. Dusík (N) se podílí na tvorbě chlorofylu a zajišťuje zdárný růst listů i celé rostliny. Fosfor (P) se podílí na tvorbě poupat a zdravé kořenové soustavy. Draslík (K) podporuje růst květů a plodů. Kromě těchto základních prvků potřebují rostliny další látky a živiny, které nejlépe doplníme hnojivy přírodními.

Zanechte odpověď