Ošetřujeme dřevěný zahradní nábytek

zahradní nábytekUvedené postupy se týkají ošetření dřeva nelakovaného, přírodního, tzv. masivu. Protože nechráněné, přírodní dřevo se lehce mechanicky poškodí, je třeba o něj pečovat. K tomu slouží ochranné oleje a vosky, které prodlužují životnost dřevěného nábytku. Vaše křesílka, lehátka, stoly, ploty i pergoly tak mohou výborně vypadat po dlouhá léta. Vždy, než začneme nanášet nové materiály, je potřeba odstranit ty staré.

Nejprve dřevo zkontrolujeme, jestli někde nevytéká pryskyřice nebo ve dřevě nejsou puklinky. Ty je potřeba opravit. Malé je možné zacelit opravným roztokem, větší tmelem na dřevo. Potom přebrousíme povrch jemným brusným papírem a důkladně očistíme od všech nečistot. Až teď, kdy je dřevo čisté a suché, můžeme nanést penetrační nátěr. Po jeho zaschnutí aplikujeme lazuru. Pak povrch opět jemně přebrousíme a dáme druhý nátěr lazury.

Lazury jsou asi nejvíce používané, protože krásně zdůrazní kresbu dřeva. Kromě nich se používají i ochranné oleje. Olej nanášíme také na čistý a suchý povrch, všude a v dostatečném množství, aby se mohl řádně vsáknout. Podobný postup je i u ochranných vosků. Před jejich použitím si přečtěte návod k použití. Kupujete-li lazuru poprvé, zvolte raději světlejší odstín. Fukce zůstane stejná, ale budete ušetřeni nemilého překvapení z nečekaného ztmavnutí dřeva.

V dnešní nabídce obchodů najdeme přípravky na ochranu dřeva před napadením hmyzem, plísněmi, houbami i UV zářením, proto je dobré před nákupem promyslet, před čím má být Váš nábytek chráněn. Platí, že čím víc je dřevo vystavené přírodním vlivům, tím větší ochranu potřebuje. Nejdůležitější zůstává ochrana před vodou. Proto vodorovná místa ošetříme důkladněji, než ta méně exponovaná.

Zanechte odpověď