Nechte rozkvést svůj balkón nebo terasu

květináčePěstovat květiny na místech, kde není půda, je velice jednoduché. Postačí Vám pár květináčů, truhlíků nebo jiných pěstebních nádob a místa, jindy šedivá a ponurá mohou být rázem plná barev a vůní. Výhodou takové zahrádky je možnost kdykoli ji změnit, bez pracného přesazování, pouhým přesunutím nádob na jiná místa a Vaše zahrádka tak může pokaždé vypadat jinak. K pěstování v nádobách se hodí jednoletky, trvalky, cibuloviny i některé cizokrajné druhy.

Truhlíky a květináče vybíráme dostatečně široké nahoře, abychom mohli rostliny snadno přesadit a také dole, aby měly pevný základ a vítr nádoby nepřevrátil. Nejdůležitější ale je, aby dno nádob mělo otvor nebo otvory pro odtok vody. S pár dny sucha si rostliny nějak poradí, špatné je, když jsou kořínky stále ve vodě. Uhnívají a tím se květinám nedostává voda ani živiny a ty pak usychají. Nejsou-li v nádobě otvory, snadno je provrtáte nebo proříznete nožem.

Pěstební nádoby mají oproti záhonu nevýhodu v omezeném prostoru pro růst a přísun vody a živin rostlinou, který snadno vyřešíme pravidelným zaléváním a přihnojováním. Menší nádoby přes zimu snadněji promrzají a v létě se přehřívají, proto je dáváme do skupin, kde jsou více chráněné. Na slunná místa pak volíme světlejší odstíny květináčů a truhlíků, které nepřijímají tolik tepla a zejména druhy rostlin, které horké a suché dny dobře snáší.

Důležité je i podnebí a počasí, kterému budou rostliny v nádobách vystaveny, jiné podmínky jsou v nížinách, jiné u vody, jiné na horách. Nejlepší inspirací pro výběr jsou okolní zahrádky, balkóny a terasy, kde je dobře vidět, jak se zde kterým druhům daří. Pak už si stačí kytičky namícháte podle barev, jaké se Vám nejvíce líbí a můžete se těšit na úžasné pohledy rozkvetlé nádhery přímo na svém balkóně či terase.