Mulčováním proti plevelům

mulčováníMulčováním neboli nastýláním chráníme půdu před nadměrným vysycháním, potlačujeme růst plevelů, omezujeme potřebu okopávání a provzdušňování, vylepšujeme vlastnosti půdy a zateplujeme rostliny na zimu. Mulčujeme přírodními materiály nebo fólií. Z přírodních materiálů se k mulčování hodí např. posekaná tráva, drcená borka, sláma, jehličí, štěrk, šotolina, oblázky, zahradní kompost a hnůj.

Posekaná tráva se používá v tenké vrstvě, kterou obnovujeme po dvou týdnech. Hodí se pod keře, k plotu, na špatně přístupná místa. Tlející tráva ale přitahuje slimáky, takže po dešti je to první místo, kam je půjdeme vysbírat. Proti otravným slimákům, kterým velmi chutná naše vypěstovaná zelenina pomáhá vrstva vápna nebo sazí, popřípadě granule, vyráběné přímo na jejich likvidaci.

Sláma je výbornou podestýlkou pod jahody, nejlepší je 10 cm vysoká vrstva, pokud je rozmělněna na drť, slimáci na ni nelezou.

Drcená borka se používá nejčastěji na okrasné záhony, pod keře a stromky. Je pěkná na pohled a dlouho vydrží. Pod borku pokládáme černou netkanou textilii a vrstvu borky postupně čas od času doplňujeme.

Štěrk, šotolinu, oblázky a kamínky používáme většinou na ozdobné záhony. Jelikož dobře udržují vlhkost a teplo, hodí se pod bylinky a skalničky. V zahradních centrech máme velký výběr různých druhů a velikostí.

Hnojiva dnes lze zakoupit universální, nebo speciální, přímo na konkrétní rostlinu. Máme hnojiva na zeleninu, na trávníky, na balkonové květiny, zkrátka na co si jen vzpomeneme. Pokud však máme možnost, používáme přírodní hnůj. Ovšem pozor, nikdy ne čerstvý. Před jeho použitím by měl zhruba tři měsíce zrát, jinak by mohlo dojít k popálení rostlin.

Zahradním kompostem obohacujeme půdu živinami. Kompost získáváme v převážné většině ze shrabaného listí, posekané trávy, popela ze dřeva, ale také například z drůbežího trusu, zeleninových slupek, zvířecích chlupů a lidských vlasů apod.

Černá polyetylénová fólie a netkaná textilie ohřívá půdu, potlačuje růst plevelů a zabraňuje odpařování vody. Jejím použitím zlepšujeme rostlinám podmínky a sobě výrazně ulehčujeme práci, zvláště máme-li zahradu větších rozměrů.

Zanechte odpověď