Medvědí česnek (allium ursium)

Medvědí česnek, allium ursinum (Allium: latinské jméno pro česnek, již z doby Plinia; ursinum: lat. medvědí), je vytrvalá léčivá bylina, která se skvěle hodí i jako dochucovadlo, na našem území se vyskytuje ve dvou poddruzích, a to medvědí česnek pravý a medvědí česnek ukrajinský.
Oba poddruhy májí rády vlhká, stinná místa s písčitohlinitou až jílovitou půdou, proto medvědí česnek naleznete nejčastěji v lužních a listnatých lesích. Roste povětšinou na Moravě a v Čechách jej najdeme spíše vzácně, navzdory tomu je však známou lokalitou jeho výskytu například Divoká Šárka v Praze. Na západě Čech se však nevyskytuje téměř vůbec.

Rostlinky se sbírají mladé, v dubnu a v květnu a sbírají se především listy. Při jejich sběru je důležité dát pozor na několik věcí. Jednak je třeba se vyhnout sbíráním v chráněných lokalitách, kde může být sběr postižen vysokou pokutou a dale si nesplést medvědí česnek s konvalinkou, která je jedovatá a její listy jsou listům medvědího česneku dosti podobné, list medvědího česneku však spolehlivě poznáte podle jeho typické česnekové vůně, stačí jej jemně promnou v prstech a přivonět. Před prvním užitím je vhodné si také ověřit, zda nejste alergičtí na česnekové silice.

Šťávu z listů lze použít jako repelent, kdysi se šťávy z medvědího česneku využívaly dokonce jako desinfekční přípravek v domácnostech. Lístky a stonky se pak konzumují nejlépe čerstvé a tedy na jaře ihned po jejich sběru. Pokud chcete užívat česnek po celý rok, doporučuje se vyrobit si z něj tinkturu, nebo lístky nasekat a zamrazit. Medvědí česnek je vynikající antioxidant, posiluje imunitu a léčí chronické choroby kůže, jeho užívání je také dobré na paměť a při prevenci proti arteoskleróze.

V kuchyni medvědí česnek uplatníte všude tam, kde česnek setý, jeho vůně je však méně ostrá a pronikavá, skvelě se také hodí do pomazánek, kam je opět nejlépší dát jej čerstvý. Čerstvý medvědí česnek má totiž nejsilnější účinky a jeho chuť je nejvýraznější. Medvědí česnek rozhodně nesušíme.