Máta peprná

máta peprnáMáta je vytrvalá bylina, 50-80 cm vysoká, s dřevnatým oddenkem a podzemními i nadzemními výběžky. Lodyha je čtyřhranná, od vyšších pater silně větvená. Listy má eliptické až kopinaté, 3-8 cm dlouhé a 1-4 cm široké. Většinou jsou temně zelené, někdy červenozelené, na okraji ostře pilovité. Květní kalich je pětizubý, barva světle nachová. Plody jsou nahnědlé, vejčité tobolky. Celá rostlina aromaticky voní po mentolu.

Využití

Hlavní léčivou sloužkou je silice obsahující mentol, který se dnes běžně používá do sladkostí a žvýkaček, ale obsahují ho i prostředky dentální hygieny, masážní gely apod. Mentol má chladivý a znecitlivující efekt. Vnitřně mátu užíváme při zažívacích problémech, nevolnosti, žlučníkovému kataru a bolestech hlavy. Zevně jako anestetikum, při revmatických bolestech a kožních vyrážkách. Odvar je vynikající ke kloktání při bolestech zubů, zánětu dásní a při zápachu z úst. Čerstvou mátu využijete do nápojů, salátů, moučníků i omáček.

Pěstování, sběr

Máta má raději vlhké nevápnité půdy a polostín. Snese i sušší a slunná místa, ale nebude se jí tolik dařit. K růstu potřebuje hlavně dostatek prostoru, rozrůstá se až ve 2-3 roce. Jakmile se rozroste nepotřebuje už skoro žádnou starostlivost. K sušení sbíráme listy před květem nebo mladé kvetoucí vršky s listy. Sbíráme vždy za suchého počasí, květy nejlépe kolem poledne. Sušíme rychle, ve stínu, jinak listy hnědnou. Při umělém sušení nesmí teplota překročit 35°C. Skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, jinak máta vlhne a ztrácí aroma.

Zanechte odpověď