Lilek, neboli baklažán

Přestože hořká chuť lilku, který je původem až z daleké východní Indie, není zrovna tím, co většina z nás u potravy vyhledává, rozhodně se vyplatí lilek do své stravy zahrnout a to především pro vysoký obsah fenolických sloučenin, jako je kyselina chlorogenová, která je jedním z nejúčinnějších protivirových mutagenů.

Lilek také příznivě upravuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje činnost trávícího systému, obsahuje antimikrobiální látky a jeho konzumace výrazně přispívá k prevenci nádorových onemocnění.

Před vařením lilek rozhodně neloupejte, právě fialová až černá slupka lilku obsahuje velké množství nasuninu, přírodního barviva s vysokým obsahem látek s antioxidačními účinky. Slupka se většinou nekonzumuje, ale sníst jí není problém, je tenká a dobře stravitelná, pokud vám tedy není její chuť vyloženě proti srsti, získáte právě z ní nejvíce tělu prospěšných látek.

Baklažánů, neboli lilků, dnes existuje mnoho šlechtěných odrůd, protože má však rostlina ráda teplo, vybírejte k výsadbě odrůdy s co nejkratší vegetační dobou. Velmi osvědčená je odrůda „Český raný“, ale určitě vyzkoušejte i další odrůdy jako například „Serenu“ s vyloženě černou barvou plodů a nebo „Claru“, která má naopak plody barvy bílé. Barvu klasickou, lilkově fialovou, má pak třeba odrůda nazvaná „Beatrice“.

Pěstování lilku není vyloženě náročné, důležité je vědět, že kromě tepla má rostlina ráda humózní písčitohlinitou půdu. A pokud tedy nebydlíte v těch nejteplejších oblastech jižní Moravy, lilek pěstujte raději ve skleníku. K rychlení je možné využít také fóliové kryty.

Sadbu pro předpěstování vysaďte již v polovině března, plody se sklízejí, když je slupka plně vybarvená, lesklá a zároveň pevná. Zralý lilek může někdy dosáhnout hmotnosti až dvou kilogramů! Chuťově výraznější jsou však zpravidla spíše plody menších rozměrů.

Před přípravou se lilek musí nechat takzvaně vypotit, nakrájený na asi centimetrová kolečka, nebo na dvě poloviny, se posolí a dužina se na několik minut překryje papírovým ubrouskem. Lilek si v kuchyni dobře rozumí s rajčaty, česnekem a bylinkami jako je oregano, petržel a koriandr. Výborný je pečený s masem nebo grilovaný, s mozzarellou pak vytváří vynikající chuťovou kombinaci.