Lékořice lysá

lékořiceVytrvalá bylina, dorůstající 1-1,5 m. Kořen je dřevnatý, vřetenovitý, s kyjovitým horním koncem a válcovitými výběžky. Lodyhy jsou větvité a přímé se střídavými listy dlouhými 10-20cm. Lístky mají eliptický tvar s krátkým hrotem a spodní část je lepkavá. Květy jsou sestaveny do klasu a mají modrou až fialovou barvu. Plodem jsou lusky obsahující 3-5 semen. Lusky jsou 2,5 cm dlouhé, 0,6 cm široké, lysé, kožovité a mají červenohnědou barvu.

Využití

K léčbě dýchacích obtíží, má výborný odhleňující účinek a usnadňuje tak vykašlávání. Podporuje funkci nadledvinek a je tak dobrý k léčbě únavového syndromu a dalších nemocí, které ovlivňuje hormon kortizon. Má také močopudný účinek, upravuje látkovou výměnu a mírně zvyšuje krevní tlak. Celkově má dobrý vliv na jakékoli zánětlivé onemocnění, dokonce umí potlačit virus, který vyvolává hepatitidu. Lékořice také umí regenerovat slinivku a tím má kladný vliv na celý organizmus. Nové studie ukázaly, že látky obsažené v lékořici zvyšují aktivitu imunitního systému a dále se zkoumá její protirakovinotvorný účinek. Zevně se užívá k léčbě nemocí kůže.

Lékořice se přidává do cukrovinek, ale i do tabáku a šňupacího tabáku.Léčba lékořicí by měla trvat maximálně 8 týdnů a neměli by jí užívat těhotné a kojící ženy a pacienti s nemocemi jater, ledvin a s vysokým tlakem.

Pěstování, sběr

Lékořice má ráda slunná a teplá místa s písčitou půdou a nejlépe v blízkosti vody. Vysévá se celoročně, kořenem se množí v březnu, zasazením do půdy ve svislé poloze. Během růstu dostatečně zaléváme a přihnojujeme. Na zimu lékořici ostříháme a odstraníme odumřelé šlahouny. K léčbě sbíráme kořen, ale nejdříve ve 3. roce vegetace, nejlépe v 5.-10. roce. Sbírá se buď na jaře, kdy nasazuje na květ, nebo na podzim – od října do prosince, kdy kořen obsahuje nejvíce léčivých látek. Po vyjmutí se kořeny omyjou, oloupou a suší při teplotě do 40°C. Sušený loupaný kořen má sytě žlutou barvu.