Krásná japonská sakura

Kdo by neznal starou trampskou píseň Japonečka, kde se zpívá „dřív než zvadne sakur květ, přivede mě k tobě zpět“. Japonská okrasná třešeň sakura, nebo též třešeň pilovitá (Cerasus serrulata) je právem považována za vůbec jednu z nejkrásnějších plodin, pohled na sakuru v době květu je totiž opravdu estetickým zážitkem.

Kvést začíná koncem dubna jemnými růžovými květy na dlouhých sťopkách a ačkoliv si tento strom nejčastěji spojujeme s japonskem a japonci sami považují dokonce sakuru za svůj národní strom, pochází tato plodina překvapivě ze střední Číny a zatímco v Číně je sakura symbolem ženské krásy a plodnosti, v Japonsku je, pravěpodobně kvůli své krátké době květu, naopak považována za symbol pomíjivosti života.

Dle odrůdy může sakura vyrůst od tří, čtyř až do sedmi metrů a stejně tak rozmanité jsou odrůdy i v barvě květu, ta může přecházet od bílé a velice lehce narůžovělé až po sytě růžovou. Sakury, jsou také velmi oblíbené ve formě bonsají, představte si malý stromek ve stylovém květináči, který je na jaře obsypané něžnými růžovými kvítky, radost pohledět.

Sakura má ráda prostor, propustnou, zásaditou, nebo alespoň neutrální, půdu a vzhledem ke svému původu až z dálného východu, potřebuje samozřejmě také hodně sluníčka, prostor kolem ní by měl být otevřený nejen kvůli světlu, ale také aby sakura krásně vynikla, ideální je tedy i ke zkrášlení sadů. Někteří pěstitelé doporučují kolem stromku také vysázet trvalku šantu kočičí, o které jsme zde již před několika týdny psali.

Velikou výhodou sakury je, že ji není třeba nadmíru prořezávat, musíte však stromek vhodně chránit proti zimě. Čas od času je také potřeba odstraňovat spodní výhonky, aby vám sakura nezplaněla. Množení se provádí nejlépe pomocí řízků a to ze stromků mladších dvou let, nejvhodnější je pak sakuru vysadit v říjnu.