Koriandr setý

koriandrJednoletá bylina s přímou, jemně rýhovanou a nahoře větvenou lodyhou, která dorůstá 50-100 cm. Spodní listy jsou větší, mají dlouhé řapíky a jsou jen jednou zpeřené, vrchní listy přirůstají přímo k lodyze, jsou drobnější a 2-3 x zpeřené. Všechny listy pak jsou hluboce dělené na čárkovité úkrojky. Květy jsou sloučeny v okolíky barvy růžově nebo bílé. Plodem je hladká, hnědožlutá dvojnažka v průměru 1,5-5 mm. Rostliny s plody ve velikosti do 3 mm obsahují více silice než plody veliké 3-5 mm.

Využití

K léčbě i prevenci nemocí zažívacího ústrojí, upravuje sliznici trávicí trubice, mírní nadýmání, podporuje tvobu žaludečních šťáv, mírní žaludeční křeče, zvyšuje chuť k jídlu a mírní pocit plného žaludku. Také uvolňuje křečovité stažení hladkého svalstva, ničí bakterie, usnadňuje vykašlávání a má pozitivní vliv na nervovou soustavu. Zevně se koriandr používá při bolestech kloubů, revmatizmu a k ošetření kožních vředů a hnisavých zánětů.

Sušené plody se používají jako koření k masům, k nakládání hub, červené řepy, okurek, do polévek, omáček a zeleninových salátů, ale také při pečení chleba, moučníků, do sušenek a přidává se i do marmelád. Mladší listy se používají čerstvé do orientálních jídel, salátů a také na jednohubky, do baget nebo sendvičů. Koriandr je základní součástí koření KARI.

Pěstování, sběr

Koriandr není náročný na pěstování, ale má rád slunná místa s dostatkem vláhy. Půdu propustnou, s dostatkem živin a vápníku. Mladé listy používáme čerstvé, plody sbíráme v srpnu, těsně před dozráním, když žloutnou. Celé okolíky seřízneme, necháme dozrát a dosušit až zhnědnou. Pak semínka vymlátíme z okolíků, vyčistíme a vytřídíme. Semínka dobře uskladníme, sušený koriandr rády napadají myši.