Jak na oživení zahrádky po zimě?

Během zimy samozřejmě na naší zahradě nepracujeme a tak netrpělivě čekáme na první jarní dny. Jakmile nastanou, je ideální doba na zahradu vyrazit a samozřejmě ji i oživit. A to proto, že po zimě je na ní velké množství práce, na kterou se musíme zaměřit. Pojďme se tedy podívat na to, co bychom rozhodně v rámci jednotlivých prací určitě neměli vynechat.

Začínáme stromy a keři

Tím prvním, na co je vhodné se zaměřit, jsou určitě naše ovocné stromy. Pokud chceme, aby naši zahradu nehyzdily starými větvemi, stejně jako chceme mít z nich co největší úrodu, je třeba je důkladně prostříhat. Nutno dodat, že začínající zahrádkáři se tohoto kroku bojí a stříhají opravdu minimálně. Naopak správný postup je ostříhat co nejvíce starých větví, včetně těch silných. Stromu to rozhodně neuškodí, a v jarní dny tak rozhodně nebude zakrývat podstatnou část naší zahrady, a jelikož živiny půjdou pouze do několika zbylých větviček, vše mu prospěje.

Zaměřit svou pozornost je ale třeba směrem k vašim keřům. Ať už to jsou okrasné keře, stejně jako živý plot, nebo další dekorační součásti, je třeba ostříhat i je. Zde pomůže křovinořez, kterým je nejenom zmenšíte na požadovanou délku, ale také odstraníte horní staré větvičky, které brání průniku slunce k těm novým. Navíc správným střihem docílíte i v tomto směru toho, že vaše zahrada nebude vypadat zpustle.

Co s vaším trávníkem?

Ten bývá velmi často klíčovou částí vaší zahrady. A to proto, že zabírá tu největší plochu, kterou má vaše zahrada k dispozici. Samozřejmě po zimě je jenom těžko daný trávník dokonale zelený. I zde platí, že prvním krokem by mělo být lehké posekání. I tím snadno odstraníte odumřelé části trávy a můžete se pustit do dalších prací. Dobrým směrem je takzvaná rekultivace, která může být spojena i s hnojením. Díky tomu trávníků nejenom dodáte větší množství kyslíku, ale hlavně živin. Stejně tak můžete na nedokonalá a velmi poškozená místa přidat hrst travních semen a tím ho vylepšit. Poté už stačí dostatek slunce a vláhy a za pár dní bude i trávník oživený, dokonale vypadající.

Nevynechávejte ani záhony

Podobnou péči, jakou jste dávali vašemu trávníku, je vhodné dodat také vašim záhonům. V první řadě je tedy třeba zaměřit se na důkladné prokypření půdy, nejlépe zrytím všech záhonů. Dále se nebojte přidat také vláhu a také hnojiva. Teprve poté, co půda načerpá živiny, ji můžete rozhrnout do požadované plochy a už začít pomalu ale jistě vytvářet jednotlivé záhony, které tak po zimě také načerpají energii a budou připraveny dát vašim rostlinám to nejlepší.

Myslete i na vaše zázemí

Tímto postupem budete mít jistotu v tom, že to hlavní, co můžete pro vaši zahradu po zimě udělat, je hotové a tak je připravena na následující měsíce. Mezi tím však můžete zapracovat i na vašem zázemí. A to ať už se jedná o opravu plotu, zahradní chaty nebo kůlny na dřevo a nářadí. Stejně tak je vhodné odvést všechen nepotřebný odpad, ať už biologický, nebo jakýkoliv jiný. Stejně tak nezapomínejte ani na přípravu vašeho venkovního zahradního nábytku, který by si také po zimě zasloužil alespoň trochu péče.

Na závěr samozřejmě musíme dodat, že v dnešní době není problémem si na dané práce dokonce najmout i odborníka. Pokud ale chcete mít radost z dobře odvedené práce a jste na svou zahradu náležitě hrdí, s moderní technikou, kvalitním nářadím a pomůckami dnes zvládnete všechny práce sami, rychle a bez výrazné námahy.  Nehledě na to, že si prací na čerstvém vzduchu můžete dokonale pročistit hlavu, což je také jedno velké pozitivum, které mnoho lidí vyhledává.