Jahodník obecný

jahodníkJahodník je vytrvalá bylina, 10-20 cm vysoká, s větveným oddenkem a plazivými, kořenujícími výhonky. Listy, tvoří přízemní růžici, jsou trojčetné, zubaté, s chloupky a mají dlouhý řapík. Bílé květy stojí na dlouhých stopkách a jsou pětičetné. Květní lůžko po odkvětu zdužnatí a změní se v červený a sladký plod – jahodu. Podobné druhy neobsahují léčivé látky, ale snadno je poznáte. Mají kališní lístky přitisknuté k jahodě, ta se dá špatně oddělit, je tvrdá a červená jen z jedné strany. Odvar má pak trpkou, nepříjemnou chuť.

Využití

Listy užíváme v čaji jako posilují lék při rekonvalescenci, při zánětech střevní sliznice spojených s průjmy a při nemocech ledvin, včetně ledvinových kaménků. Jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, na viklavé zuby, k utvrzení dásní a při zápachu z úst. Zevně se přikládá na mokvavé rány a krvácivé hemoroidy.

Plody obsahují vitamín C, železo, vápník a další příznivé látky. Čerstvé se doporučují na posílení srdce a nervů, při skleróze, vysokém krevním tlaku, na pročištění krve, při revmatizmu a při nedostatku vitamínu C. Konzumace většího množství jahod může vyvolat alergickou reakci.

Pěstování, sběr

Jahodník má rád slunná místa s humózní půdou, vlhká až mírně suchá. V obchodech se většinou prodává jahodník velkoplodý, který ale neobsahuje léčivé látky. Nejsnadnější je přenést si na zahrádku 3-4 sazeničky z čisté přírody. Chytí se dobře a když dostanou prostor, hojně se rozrostou. V době květu sbíráme listy s kouskem řapíků a sušíme ve stínu. Umělá teplota nesmí převýšit 45°C. Nejlépe je sbírat listy mladé, do doby než jahoda začne plodit. Dobře usušené uchováme na suchém místě, bez přístupu světla.

Zanechte odpověď