Červenec – nejteplejší měsíc v roce

Co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče. Tak zní stará lidová pranostika, která se váže k nejteplejšímu měsíci v roce – k červenci. Právě tento měsíc je snad pro všechny rostliny na našich zahrádkách tím nejzásadnějším.

Nejen, že se můžeme v červenci pokochat pohledem na rozkvetlé ibišky, třezalky, levandule, lekníny, jiřiny, lilie, kopretiny nebo slunečnice, v červenci nás čeká i spousta důležité práce.

Svojí pozornost věnujeme především pravidelnému zalévání. Pokud je červenec velmi suchý, dáváme si obzvlášť záležet v tomto směru zejména na skalce, ta při vysokých teplotách trpí nejvíce. Máme-li naopak červenec plný přívalových dešťových přeháněk, zálivku můžeme omezit, ale nesmíme zapomenout na plísně a houby, které ve vlhkém a teplém prostředí doslova bují. Keříky je radno proti nim ošetřit speciálními přípravky.

Přiměřeně zavlažujeme samozřejmě také trávník, balkonové květiny a další rostliny v nádobách, kde hlína velmi rychle vysychá. Ovocné stromy zaléváme méně často, ale o to vydatněji, aby se voda dostala hluboko, hezky až ke kořenům. Půdu kolem stromů kypříme a zbavujeme plevele, pravidelně sbíráme spadlé a hnijící ovoce a odstraňujeme i poškozené a zakrnělé plody přímo na stromech. Větve plné krásných, velkých a těžkých plodů podepřeme, aby se nám pod jejich tíhou nezlomily.

Rostlinám odstraňujeme již odkvétající květy, které je zbytečně nevysilují, lekníny zbavujeme přebytečných listů a pokud se nám pnoucí dřeviny příliš rozrůstají, přesadíme je k vyšší opoře. Vzrostlejší rostliny přivážeme ke kolíkům, aby nedošlo k jejich poškození větrem.

Do připravených záhonů můžeme také vysázet nové jahodníky, nezapomeňte však jejich kořeny ošetřit proti plísňovým nákazám. Současnou jahodovou nadílku s radostí sklidíme, právě červenec je měsíc, kdy dozrává většina druhů drobného ovoce.

Pokud pěstujeme také cibuli a česnek, již je nezaléváme, dozrají-li v suché půdě, budou mnohem lépe skladovatelné a méně náchylné k plesnivění. Okurky, papriky a rajčata je třeba chránit proti mšicím, třásněnkám a molicím, i těm se totiž v nejteplejším měsíci v roce velmi daří.